Şualarda, Üstad'a cinler için, içlerinden peygamber gelip gelmediği soruluyor. Acaba Üstad neden bu soruya cevap vermiyor? Cevap veremiyor mu, yoksa başka bir nedeni mi vardır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurlar vehbi ve ilhami bir tarzda Allah’ın inayeti ile yazdırıldığı için, Üstad Hazretleri de zuhurarata tabi idi. Yani kalbe nasıl geliyorsa öyle yazdırılıyor. Böyle olunca, Üstad Hazretleri kendi halinde serbest olarak, istediği zaman yazdırmaya muktedir değildi.

Üstad Hazretleri bazen “Makam kaldırmıyor.” tabirini kullanıyor, yani kalbe gönderilmiyor, gönderilse de ihtiyaca göre gönderiliyor, demek istiyor. Zaten bu nevi zuhuratlar ikram-ı İlahiye’ye bakar. İkram ise zorla istenilmez, belki verilir. İşte Üstad Hazretleri Nurların yazdırılmasında keyfe ma yeşa hareket etmediğini, bu gibi ifadeler ile beyan ediyor.

Bazen de gelen ilhamları Üstad Hazretleri kendi zevkine göre tanzim etmek istiyor, ama zuhurat ile Üstad Hazretlerinin zevki muvafakat etmiyor. Üstad Hazretleri zevkini terk edip zuhurata ve ilhamata tabi oluyor.

Ya da bazen ağabeyler bir mesele soruyor ve o anda zuhurat ve ilham gelmiyor. Üstad Hazretleri bazen de "Başka vakte bırakıldı." diyor, gerçekten de o an değil ama başka zaman o sorulara manevi canipten cevap geliyor. İşte Üstad Hazretleri bu gibi manevi hallerini ifade etmek için makam kaldırmıyor, ya da başka zamana tayin edildi gibi sözlerle beyan ediyor. Biz bu hallere bakarak Üstad Hazretleri cevap vermemiş ya da verememiş diyemeyiz.

Hem Risale-i Nurlar imanın esas ve temel konularına odaklanmış ve onların tamirine çalışıyor. Böyle tali ve ikinci, üçüncü derecedeki konuları da ehline bırakıyor. Cinlerden peygamberin gelip gelmemesi meselesi imanın temel meseleleri yanında gayet tali ve teferruat konulardandır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Efendimiz (asm) kıyamet vaktiyle ilgili Cebrail (as) ın sorusuna:"soru sorandan daha fazla bilgi sahibi olmadığını bildirmiştir" Üstad Hazretleri de bu konuda bilgi sahibi olmaya bilir?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
şehitemin
peki bu soruya daha sonra cevp veriyoır mu
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...