Block title
Block content

Sübhanallah, elhamdülillah, Allahu ekberin açıklamarında Üstad, cemaline karşı elhamdülillah diyor; bu ne demektir, diğerlerini de kısaca açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın isimleri, tabiri caiz ise, iki isimden kaynar gelir. İki silsile halinde tecelli eder. Biri celal silsilesi, diğeri cemal silsilesidir.

Cemal silsilesi, daha çok; ikram, ihsan, şefkat, güzellikler, nimet ve avfa bakar. Bu silsilenin, bu tavrına karşı, insan da buna mukabil olarak şükrü ve teşekkürü ifade eden "elhamdülillah" ile mukabele eder. Yani "elhamdülillah", Allah’ın cemal silsilesine karşı insanın bir şükran ifadesidir.

Celal silsilesi ise, Allah’ın azamet ve kibriyasına karşı insanın "Allahu ekber" ifadesi ile mukabele etmesidir. Yani onun büyüklüğü ve haşmeti karşısında hayret ve dehşet içinde kalan insanın, bu hayret ve dehşetini "Allahu ekber" kelimesi ile ilan etmesidir. Allah’ın azamet ve Kibriya’sına en güzel karşılık gelen kelime, Allahu ekber kelimesidir.

Sübhanallah kelimesi de Allah’ı tenzih ve takdis makamadır. Sübhanallah, Allah’ın Zat-ı Akdesini, sıfat ve isimlerini eksik, kusur, nakıslıktan tenzih ve tebrie etmenin en kapsamlı ifadesidir. İkinci silsile, azameti daha ziyade ifade eder. Onun için "sübhanallah", en güzel zikirler içine girmiştir.

Bu üç kelime âdeta Kur'an’ın bir icmali ve hülasası hükmünde olduğu için, kesret ile zikri emredilmiş, namazın her yerinde okunuyor. Zaten insanın Allah’a karşı külli bir ubudiyet özetini bu mübarek kelimeler tam karşılıyorlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

mustafa said
celal silsilesi , sübhanallah cemal silsilesi , elhamdülillah kemal silsilesi , allahu ekber
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...