Süfyaniyet akımından, -sakıncası yoksa- bu akımın günümüzdeki adından bahsedebilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Deccal ve süfyanın akımı; materyalist felsefeden doğan komünizm ve seküler düşüncelerdir.

Süfyan ve deccal meselesine, bir çeşit bütün izmleri ve maddeci düşünceleri içine alan geniş bir yelpaze olarak bakabiliriz. Dünyanın dört bir tarafında farklı isimlerle anılan bütün düşünce sistemlerinin temelinde; maddecilik ve dünyevileşme manası hükmediyor. Yani; din ve dünya işlerinin ayrıştırılıp, dinin inkar ya da baskı ile vicdana hapsedildiği bütün düşünce sistemleri deccalizm kapsamına girer.

Süfyan ve deccal bu isimler ile tanınıp bilinmeyecekler, daha ziyade lider ve önder gibi birtakım kavramlar ile yadedileceklerdir. Bu sebeple birçok insan bunların hile ve tuzağına düşüp imanlarını kaybedecekler. Bu dehşetli şahıslara karşı mücadelenin siyasi ve ismi bir mücadele tarzı ile değil, imani ve fikri bir mücadele tarzı ile olması gerektiğini Üstad eserlerinde özellikle vurguluyor.

Bu sebeple bir isim verip, siyasi bir çalkantı vermektense, imani ve Kur’an’i hizmetlere yönelerek, o dehşetli şahısların fikirlerini çürütmek, daha güzel ve isabetli bir yoldur. Risale-i Nur mesleğinde isimler değil, fikirler esas alınarak mücadele edilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...