"Şükür" ile "teşekkür" arasında kelime terkibi açısından anlam farkı nedir? Niçin Allah'a şükrediyoruz da teşekkür etmiyoruz?

Soru Detayı

Şükür ile teşekkür arasında kelime terkibi açısından anlam farkı nedir ? Niçin Allah'a şükrediyoruz da teşekkür etmiyoruz ?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Arapçadan gelen "şükür" sözcüğü, verdiği bir nimetten, yaptığı bir iyilikten dolayı, sahibini övmek anlamına geliyor.

Bu nimeti veren, bu iyiliği yapan da yaptıran da Allah’tır. Allah, dünyadaki bütün maddî ve manevî nimetlerin tek sahibi ve tek dağıtıcısıdır. Kâinatı yoktan var eden, bunca sayısız nimeti bize bağışlayan Allah’a, nimetlerinden ötürü şükretmenin daha geniş ve daha kapsamlısına da “hamd” diyoruz.

"Teşekkür" ise, nimete aracı olan sebeplere yapılan bir eylemdir. Ve genelde de şuurlu sebeplere yapılır. Mesela, bizim beslenmemize, büyümemize, gelişmemize vesile olan anne babamıza ne kadar teşekkür etsek azdır.

Yani şükür ve hamd Allah’a teşekkür de Allah’ın göndermiş olduğu nimetlere vesile olan şuurlu sebeplere yapılır. Bunun yanında şuursuz vesilelere de hakkını vermek bir teşekkür sayılır. Mesela, bir ineğe yemini, suyunu verip iyi bakmak bir teşekkür şeklidir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...