"Şükürler olsun Rabbime, iyiyim, çalışıyorum. Keşke çabuk güneş gitmeseydi, bu işi de bitirseydim. Vakit çabuk geçiyor, ömür durmuyor, gidiyor." Genelde, yorgun biri akşam olmasını ister ki eve gitsin, dinlensin; burayı nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, gayet zengin ve işsiz, istirahat döşeğinde herşeyi mükemmel bir efendiden sor, 'Ne haldesin?' Elbette, 'Aman vakit geçmiyor; gel bir şeş beş oynayalım. Veyahut vakti geçirmek için bir eğlence bulalım.' gibi müteellimâne sözleri ondan işiteceksin. Veyahut tûl-i emelden gelen, 'Bu şeyim eksik; keşke şu işi yapsaydım.' gibi şekvâları işiteceksin."

"Sen bir musibetzede veya işçi ve meşakkatli bir halde olan bir fakirden sor, 'Ne haldesin?' Aklı başında ise diyecek ki: 'Şükürler olsun Rabbime, iyiyim, çalışıyorum. Keşke çabuk güneş gitmeseydi, bu işi de bitirseydim. Vakit çabuk geçiyor, ömür durmuyor, gidiyor. Vakıa zahmet çekiyorum; fakat bu da geçer. Herşey böyle çabuk geçiyor.' diye, mânen ömür ne kadar kıymettar olduğunu, geçmesindeki teessüfle bildiriyor. Demek, meşakkat ve çalışmakla, ömrün lezzetini ve hayatın kıymetini anlıyor. İstirahat ve sıhhat ise, ömrü acılaştırıyor ki, geçmesini arzu ediyor."(1)

Burada atalet ile çalışkanlığın arasındaki fark izah ediliyor. Yoksa insan bir makine gibi, hiç durmadan dinlenmeden sürekli çalışsın denilmek istenmiyor. Çalışkan adam için mesai çabuk geçiyor gibi gelirken, tembel adam için hiç geçmiyor gibi gelir. Bu psikolojik bir durumdur; ama normalde vakit ikisi için de aynıdır. Bu iki psikolojik haletten birisi insana neşe ve huzur verirken, diğeri sıkıntı ve zahmet veriyor.

Yemeği iştah ve zevk alarak yiyen bir adamla, zorla ve isteksiz bir şekilde yiyen bir adamın durumu ne ise, çalışkan adamla tembel adamın mesaiden aldığı durum da aynıdır. Birisi için mesai vakti kısa ve yetersiz gelirken, diğeri için uzun ve meşakkatli olur. Bu iki durum tembellikle çalışkanlığın içindeki peşin ücret ve azap gibi telakki edilebilir. Yoksa çalışkan adamın da dinlenmeye, istirahata ihtiyacı vardır. Zevk ve keyif alarak yaptığımız bir işten dolayı vaktin nasıl geçtiğini anlayamamak, hepimizin başından geçmiştir.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Beşinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
Herzamanki gibi aklımıza kolay yatan cevaplarla karşılaştırıyorsunuz Allah onlarca tonlarca kez razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...