Block title
Block content

"Sümbülleri ve meyveleri için çürüyünceye kadar kendilerini feda etmeleri,.." Bunu yapmak akıl işi; dolayısıyla aklı olan imtihana tabi tutulmalı değil mi?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kâinatta ne var ne yok, her şey Allah’ı tespih edip, ona bir şekilde ibadet ediyor. Bu tespih ve ibadette irade ve şuur sahipleri bilerek ve irade ederek, tespih ve ibadette bulunuyorlar.

İrade ve şuur sahibi olmayan diğer mahlukat ise, vazife ve fıtrat itibari ile tespih ve ibadet yapıyorlar. İradesiz ve şuursuz olan bu mahlukat, hâl dili ve vazife noktasından fıtri olarak tespih ve ibadette bulunuyorlar. Onlar hâl ve vazife noktasından ne yaptıklarını bilmeseler de Allah’ın sonsuz ilmi onlar adına biliyor.

Nitekim Kur’an’ın çok ayetlerinde, şuurun alametleri hükmünde olan tespih ve zikir, cansız varlıklara izafe edilmiştir. Bu ayetlerden bazıları şunlardır:

"Göklerde ve yerde bulunan her şey Allah'ı tespih etmiştir. O, Aziz'dir, Hakîm'dir."(Hadîd, 57/1)

"Yedi gök, arz ve bunların içinde bulunanlar, O'nu tespih ederler. O'nu övgü ile tespih etmeyen hiçbir şey yoktur, ama siz onların tespihlerini anlamazsınız. O, Halîm'dir, çok bağışlayandır."(İsrâ, 17/44)

Her aklı olanın imtihana tabi tutulması söz konusu değil. Meleklerin de şuur ve akılları var, ama imtihana tabi değildirler mesela.

Bitkilerin bizim anlamakta aciz olduğumuz kendilerine mahsus bir lezzeti olabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Sekizinci Nota | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1088 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...