"Sünuhat", "zühurat", "ihtarat" hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sünuhat: Akla birden doğan manalara denir. Mananın sünuhat olarak akla gelmesi, kişinin o alanda meleke kesp etmesi ve gayretinin neticesidir. Yoksa hiç çalışma ve gayret sarf edilmeden, durup dururken akla manalar gelmez.

Mesela, bir demir ustası, mesleğine yıllarını vermiş, o meslekte pişmiş biri, artık meslekte meleke kesp etmiş duruma gelince, o meslekle alakalı manalar onun aklında şimşek gibi çakmaya başlar ve sünuhat tarzında bilgiler ona ihsan edilir.

Üstat yıllarını ve ömrünü İslamî ilimlere adadığı ve o ilimlerde meleke kesp ettiği için, artık aklı sünuhata, kalbi ihtarata mahal bir durum almıştır. Risale-i Nurların ekseriyeti de bu tarz ile kaleme alınmıştır.

Zuhurat ise; bir mana ve hakikatin akıl ve kalpte birden belirmesi ve aşikar olmasına denir. Birden meydana gelen, hesapta olmayan şeyler. Sünuhatın biraz daha kuvvetli haline denir. Bu da şahsın o alandaki maharet ve melekesinin daha keskin olmasındandır.

İhtar: Allah’ın, kuluna, artık manaları kuvvetli bir şekilde, hata ve yanlıştan biraz daha korunmuş olarak hatırlatmasına denir. Vahiy değildir. Ama vahyin sağlamlığına yakın bir manası vardır.

Şurası da iyi bilinmesi gerekir ki, insanlara gelen sünuhat, zuhurat, ihtarat, ilhamat gibi şeyler, hiçbir zaman vahyin derecesine çıkamaz. Bunlar delil olarak da ümmeti bağlamaz. Bunlar, şayet vahyin ölçü ve manasına uygun ise, o zaman güzeldir ve kullanılabilir. Ama vahye zıt bir mana ihtiva ediyorsa kabul etmek sapkınlık olur, dinen caiz olmaz.

Kimden olursa olsun; -bu çok büyük evliya da olabilir, çok büyük alim de, fark etmez- bunlardan gelen sünuhat, zuhurat ve ihtarlar, şeriat mihengine vurulur; uygunsa baş göz üstüne, uygun değilse sahibine iade edilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

erdem79

Kalbe gelen manaları,kuvveti ve hatadan yanlıştan uzaklığı açısından zayıftan kuvvetliye doğru sıralamasını şu şekilde yapsak doğru olur mu?

1)Sünuhat

2)Zuhurat

3)İhtarat

4)ilhamat

5)Vahiy

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Olabilir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...