"Sûre-i اِذَا جَاۤءَ نَصْرُ اللهِ ve اِنَّا اَعْطَيْنَا'daki on üç elif, parmakla Fatiha’da on üç elle işaretleri ve اِنَّاۤ اَنْزَلْنَا işareti gibi ehemmiyetli parçalar yoktur." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Mübareklerin bu defa gönderdikleri nüshanın zeylinde Rumuzat-ı Semaniye fihristesinden noksan alınmış. Sûre-i اِذَا جَاۤءَ نَصْرُ اللهِ ve اِنَّا اَعْطَيْنَا'daki on üç elif, parmakla Fatiha’da on üç elle işaretleri ve اِنَّاۤ اَنْزَلْنَا işareti gibi ehemmiyetli parçalar yoktur."(1)

Üstad, burada bazı talebelerinin kendisine verdikleri nüshada “Rumuzat-ı Semaniye”nin fihristesinden yaptıkları alıntıda eksiklik olduğunu bildirmiştir. Bu konunun açıklaması “Rumuzat-ı Semaniye”de vardır.

Bununla beraber şunu diyebiliriz ki, Kur’an'da aynı türden olan harflerin sayı olarak tevafuk etmesi, ilahi ilmin tanzimine işarettir. Böyle hikmet ve ilim ile dizayn edilen bu harflerin, beşer üstü bir elle tanzim edildiğini göstermektedir.

Üstad'ın tespitine göre, başında elif bulunan اِنَّا اَعْطَيْنَاve اِذَا جَاۤءَ surelerinin13’er elifi barındırmaları, ilahi ilim ve hikmetin tanziminin bir göstergesidir.

Bu iki surenin, ayrıca Fatiha suresindeki 13 elife tevafuk etmeleri; yaklaşık Kur’an’ın başından sonuna kadar görülen tanzimin, ezeli ilmin bir tezahürü olduğuna işaret etmektedir. Âdeta, bu iki suredeki13 elif, birer el gibi Fatiha'daki13 elife parmaklarını uzatmakta ve böylece “her bir ayetin diğer ayetlere bakan birer yüzü, birer gözü olduğunu” ispat etmektedir. Keza başında elif bulunan اِنَّاۤ اَنْزَلْنَاsuresinde de 13 elif vardır.(2)

Bununla beraber:

a) Fatiha / el-hamdu, Kadir, Kevser ve Nasr surelerinin dördünün de Mekke’de inmesi, vahyin ilk iniş yeri olarak heca harflerinin ilki olan elif harfine tevafuk etmektedir.

b) Bu dört surenin de başında Elif harfinin bulunması, elifle ilgili aded-i tevafukun önemini artırmaktadır.

c) 13 sayısı “Ehad” isminin ebced değeri olduğundan sırr-ı ehadiyete; yani her bir Kur’an harfinin bizzat Allah tarafından tanzim edildiğine işaret etmesi, ayrıca manidar bir tevafuktur.

d) Mekke’de inen bu dört surenin 13 elifte tevafuk etmeleri, aynı zamanda 13 yıllık Mekke’deki vahiy dönemine de işaret etmektedir.

Dipnotlar:

(1) bk. Kastamonu Lâhikası, 161. Mektup.
(2) Bu sayı, hemze ile birlikte olup olmaması, kelimenin başında olup olmaması gibi farklı hususlar nazara alınarak13 elif tespiti yapılmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Yusuf123321

Allah razı olsun. Müthiş cevap. Tşk ediyorum

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...