Sure-i İhlas için; "... otuz sure münderic, bu bunlara sehergah..." deniyor. Bu cümleyi izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Demek şu Sûre-i İhlâsta, kendi miktar-ı kametinde müselsel, hem mürettep otuz sûre münderiç; bu bunlara sehergâh. Lâ ya'lemu'l-gaybe illâllah."(1)

Kur’an şirkin bütün çeşitlerini sure ve ayetleri ile reddeder. İhlas suresi bunun en güzel örneğidir. İhlas suresi nasıl şirkin bütün türlerini reddediyor ise, muhalifi olan tevhidin de yedi türünü gösterip ispat ediyor. Bunu altı cümle ile yapıyor. Bu cümlelerin üç tanesi müspet, üç tanesi menfidir.

Menfi kelimesi burada şirkin imkansızlığını gösterirken, onun muhalifinin sabit olması anlamında kullanılmıştır. Mesela, "Allah doğmamış ve doğrulmamış" cümlesi menfi bir cümle iken O Ehad, Samed'dir cümlesi müspet cümlelerdir. "Doğmamış ve doğrulmamış" denildiğinde, onun mahlukattan münezzeh olduğu neticesi hasıl olur ki, bu müspet bir cümle ve önermedir. Konunun devamında altı cümlenin izah ve açılımını Üstad Hazretleri bizzat kendisi izah ediyor. Hakikaten İhlas suresi boyut olarak küçük gibi duruyor, ama içerik olarak okyanus gibi geniş ve külli bir suredir. Mana ve muhtevası lafız ve kalıbından çok fazla. Yani altı kelimelik ayetin içine otuz sure dercedilmiştir denebilir.

Sehergah, sabah aydınlığı, sabah vakti demektir ki, İhlas suresi ve içinde zımni olarak bulunan otuz sure adeta insanların sabah aydınlığı ve sabah vakti gibidir. İnsanların aklına ve ruhuna tevhit hususunda bir güneş vazifesini görüyor.

(1) bk.Sözler, Lemeat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Bu açıdan düşünmemiştim.Bu surenin güneş vazifesi görüp insanların aklına ruhuna tevhid hususunda ışık verdiği izahı çok güzel olmuş.Teşekkür ederim.Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...