"Sürgünden sürgüne, hapisten hapse dolaştırılan Bediüzzaman, nasıl 'hür adam' oluyor?" şeklindeki eleştirilere nasıl cevap verilebilir?

Soru Detayı

"Sürgünden Sürgüne, Hapisten Hapse Dolaştırılan Bediüzzaman, Nasıl Hür Adam Oluyor?" şeklindeki eleştirilere nasıl cevap verilebilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan olan insan için hürriyet ve özgürlük, sadece bedene mahsus değildir. Hatta bedenin hürriyeti ve rahatı için çok insanlar fikir ve ruhunu satıp düşüncelerine prangalar vurmuşlar. Bedenleri özgürce dolaşırken ruhları ve fikirleri hapiste kalmış zavallılardır onlar.

Özgürlüğü, çarşı pazarda gezme, mesire yerlerinde piknik yapmaya indirgemiş, insanların gerçek hürriyet olan fikir ve ruh özgürlüğünü anlamasını beklemiyoruz.

Üstad Hazretleri, düşünce ve ruhunu özgürleştirmek için bedeninin hürriyet ve rahatını feda etmiş, namuslu bir âlim haysiyetli bir düşünür, cebir ve baskılara meydan okuyan gerçek bir ahrardır.

Cebir ve baskılara göğüs geremeyip, kalem ve dilini otoriteye kiralayan aydınlar, zahiren ve bedenen hürriyet içinde olsalar da gerçekte ya da kamu vicdanında mahpusturlar ve zavallıdırlar.

Üstad Hazretleri bu yüzden gerçek bir "hür adam" hakiki bir özgürlükçüdür. Allah’a iman ile itaat eden birisi, başkalarına asla boyun eğmez, onların tasallut ve baskılarına beş para değer vermez, gerçek hürriyet budur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...