"Ta ahir zamanda hayatın geniş dairesinde asıl sahipleri yani Mehdi ve şakirtleri Cenab-ı Hakk'ın izniyle gelir, o daireyi genişlettirir ve o tohumlar sümbüllenir. Bizler de kabrimizde seyredip Allah'a şükrederiz..." izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risalelere bir bütün olarak baktığımızda, ahir zamanda ortaya çıkacak olan zat üç vazifeyi birden ifa edecektir. Yani iman, hayat ve şeriat dönemlerinin üçü de bu zatın eliyle gerçekleşecektir. Keza yine Risalelerin bütünü ile bakacak olursak, o zat her ne kadar bir şahıs ise de yapacağı faaliyetlerden anlaşıldığı kadarıyla şahsı manevi ile çalışacaktır.

Bu şahsı manevinin temsilcisi konumunda olan zatın ise, ömrü ancak iman dönemine yetecektir. Hayat ve şeriat dönemine bizzat kendisi yetişemeyecek, ancak eserleri yetişecektir. Sonra gelenler bu eserleri program olarak kabul edip hizmet edecekleri için, hizmet, eserler ve dolayısı ile mehdi hesabına geçmiş olacaktır.

Hayat ve şeriat dönemlerinde, elbette bazı şahıslar ön plana çıkacaklardır. Ama onlar kendi planlarının değil, ilk zatın ortaya koyduğu planları uygulayacaklardır. Bir şahs-ı manevi olduğu için de yapılan tüm hizmetler tek olarak kabul edilir ve üç vazife de ahir zamandaki şahsın işi olduğu anlaşılır. Tıpkı şirketler de olduğu gibi. Şirketin başka şubeleri açılır, o şubenin başında bir müdür olur ve çok da hizmet eder. Ancak başarı ifade edilirken şirketin ismi ön plana alınır, şahıslar görünmez. Hatta bazen şirketin asıl sahibi olan patron da görünmez, tanınmaz. Kimse patronu tanımaz, ama şirketin ismini çok iyi bilir. Mehdiyete de manevi bir şirket olarak bakabiliriz. Bu Mehdiyetin temsilcisi de Mehdi’dir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

şefkat
ALLAH RAZI OLSUN.ŞİMİDİ DAHA İYİ İDRAK ETTİM.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
yesghost
Risale-i Nuru gerçekten anlayan kişi Mehdinin kim olduğunuda anlayabilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Mehdi ve şakirtleri Cenab-ı Hakk'ın izniyle gelir diyor bu daireyi genişletir yanı risale-i nur dairesini genişlettirir demiyormu üstad. mehdi gelip genişletecek diye anlıyorum.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Sizin görüşünüz o olabilir bizim ki cevapta ki gibidir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Mehdi ve şakirtleri Cenab-ı Hakk'ın izniyle gelir genişlettirir benim görüşümmü.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...