"Tabaka-i sevâbit dahi, sadık bir hads ile, manzume-i şemsiyenin tabakasına muhalefeti görünüyor. Ve hâkezâ, yedi manzumat ve yedi tabaka birbirine muhalif bulunması, his ve hads ile derk olunur..." cümlelerini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nehrüssema, Kehkeşan ve Samanyolu tabir edilen yıldızlar kümesi ile sevabit yıldızlar tabakası ayrı ayrıdır.

Her bir tabakanın kendine ait hareket ve özellikleri vardır. Kâinatın bilinen kısmı bilim adamlarına göre % 10’dur, % 90’nı bilinmiyor. Bu % 10’luk bilgiye göre sabitten maksat hareketsiz anlamına değildir. Kâinatta her şey hareketlidir. Hareketsiz hayat ve devam olmaz.

Astronomi uzmanlarına göre yıldızlar da diğer canlılar gibi doğuyorlar, büyüyorlar ve neticede bir nevi ölüyorlar. Tozlar ve toz bulutlarından oluşan yıldızlar zamanla gelişip, büyüyüp, olgunlaşıp, kemale erdikten sonra süpernova haline gelirler ve büyük bir patlama ve ışıkla beraber toz bulutu halinde dağılırlar ve ölürler. İşte bu olay cereyan ederken toz bulutu halinde olanlardan yeni yıldızlar icat edilir. Süpernovadan toz bulutlarının yanı sıra; kara delikler ve çekirdek mahiyetinde nötron yıldızları da oluşur.

İşte bu kara delikler ve nötron yıldızları, artık diğerleri gibi büyüme ve gelişme kabiliyetine sahip değillerdir ve öylece kalırlar.

Bunların tabakaları ve gurupları ayrıdır. Ayrıca: Yıldız kümeleri olduğu gibi, müstakil evler gibi müstakil yıldızlar ve onların tabakaları da mevcuttur. Bunlar Samanyolu yıldızlarına benzemez; kendilerine ait özellikleri vardır.

Üstadımız Barla Lahikası'nda şöyle diyor:

"Alem-i bekadan ayrılan ve fani alemlere bakan yıldızlar ve cirimler ise..."

Başka yerde de bazı yıldız ve cirimlerin cennetin sema ve damını oluşturduğunu ifade ediyor. Demek ki yıldızlar sadece fani alemle ilgili değil, baki alemlerle münasebeti olanlar da mevcuttur.

O hâlde baki alemle ilgili olan yıldızların ölümü ve sonu söz konusu olamaz. Bir nevi onlar sabit ve devamlı özelliği olan yıldızlardır. Fani alemle ilgili olanlar ise; büyür, gelişir ve ölürler. Demek ki sevabitten maksat; kara delikler, nötron yıldızları, müstakil yıldızlar ve özellikle de beka alemine bakan yıldızlar anlaşılabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...