"Tabaka-i sevâbit dahi, sadık bir hads ile manzume-i şemsiyenin tabakasına muhalefeti görünüyor. Ve hakeza, yedi manzumat ve yedi tabaka birbirine muhalif bulunması, his ve hads ile derk olunur." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nehrüssema, Kehkeşan ve Samanyolu tabir edilen yıldızlar kümesi ile sevabit yıldızlar tabakası ayrı ayrıdır.

Her bir tabakanın kendine mahsus hareketi ve hususiyetleri vardır. Hareketsiz hayat ve devam olmaz.

Astronomi uzmanlarına göre yıldızlar da diğer canlılar gibi doğuyorlar, büyüyorlar ve neticede bir nevi ölüyorlar. Tozlar ve toz bulutlarından oluşan yıldızlar, zamanla gelişip, büyüyor, kemale erdikten sonra süpernova hâline geliyor, büyük bir patlama ile toz bulutu hâlinde dağılıp ölüyorlar. İşte bu hadise cereyan ederken, toz bulutu hâlinde olanlardan yeni yıldızlar icat ediliyor. Süpernovadan toz bulutlarının yanı sıra; kara delikler ve çekirdek mahiyetinde nötron yıldızları da oluşuyor.

Üstad Hazretleri Barla Lahikası'nda şöyle buyurur:

"Alem-i bekadan ayrılan ve fâni âlemlere bakan yıldızlar ve cirimler ise..." (bk. Barla Lahikası, 250. Mektup)

Başka bir risalede de bazı yıldızların ve cirimlerin cennetin sema ve damını oluşturduğunu ifade ediyor. Demek ki yıldızların sadece fâni âlemle değil, baki âlemlerle münasebeti olanlar da mevcuttur.

Demek ki sevabitten maksat; kara delikler, nötron yıldızları, müstakil yıldızlar ve özellikle de beka âlemine bakan yıldızlardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...