Tabiat Risalesi, İkinci Muhal'in izahını yapar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Maddi alemin içinde olan her şey, maddi alemin kayıt ve mizanları içindedir. Maddi alemde bir işi, bir şeyi yapmak ancak mübaşeret ile yani temas ile mümkündür. Bir şeyi yapabilmen için o şeyin yanında hazır bulunman gerekir, yoksa o şeyi yapman maddi kayıtlar içinde mümkün değildir. Yani bir şeyin yanında hazır bulunmadan, o şeye temas etmeden yapmak, maddi alemde muhaldir.

Şimdi tabiat ve sebepler denilen şeyler, bu maddi alemin içinde maddi kayıtlara mahkum maddi unsurlar olduğuna göre, tabiatın veya bir sebebin bir şeyi icat edip yaratabilmesi için, o şeyin yanında hazır olup temas ile o şeyi yapması gerekir. Yoksa temas etmeden hazır bulunmadan yapması imkansızdır.

Mesela, küçük bir sineğin cismi bütün kainatın maddi unsurlarından süzülüp gelen ve her bir unsur ve sebeple alakası olan bir mahiyettedir. Bir nevi kainatın küçük bir özeti gibidir. Böyle olunca o sineğin vücut bulup hayatının idame edebilmesi için kainattaki bütün maddi sebep ve unsurların o sineğin küçük cisminde hazır bulunup hatta içine girip yerleşmesi gerekiyor. Maddi alemde işler temas ile olmasından her bir unsur sineğin o küçük cisminde hazır bulunup temas ile iş görmesi gerekir. Toprak, hava, su, ateş gibi maddi unsurların sineğin küçük cismine girip, beraber kafa kafaya verip işleri tedbir ve tedvin etmelerini kabul etmek gerekir ki, bu fikri şeytan bile kabul etmez.

Üstat bu hakikati izah ile "tabiat ve sebepler icat ediyor" diyenlerin fikirlerini çürütüyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...