Block title
Block content

"Tahayyül, tevehhüm, tasavvur, tefekkür, nasıl ki tasdik ve iz’an değiller. Öyle de, şüphe ve tereddüt sayılmazlar." Peki Kur'an'a neden bitarafane, yani hayalen beşer kelamı nazarı ile bakılamıyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kur’an’a beşer kelamı açısından bakıldığında, Kur’an’a ait nurlar, meziyet ve güzellikler kayboluyor. Dolayısı ile burada bakmak ve düşünmek değil, nereden bakmak ve nereden düşünmek gerektiği vurgulanıyor.

Mesela, bir dairenin dört yöne bakan dört farklı penceresi bulunuyor. Ve her pencerenin ayrı bir manzarası bulunuyor. Bu pencerelerden birisi kör nokta ve manzarasız. Biz daireyi manzara açısından övdüğümüzde, "Şu pencereden bakarsan.." diye şart koşarız. Çünkü üç güzel manzara sadece üç pencereden görünüyor.

Kur’an içindeki sayısız güzel manzaraları, ancak Allah kelamı penceresinden bakarsak görebiliriz; beşer sözü nazarı ile bakarsak, o manzaralar kaybolur. Dolayısı ile burada tasavvur ve tahayyül yasaklanmıyor, nerden bakmamız gerektiği vurgulanıyor. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Makam, Beşinci Vecih | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 862 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

halili
yasaklamıyor mu ? Öyle kabul ederek bakmanın geçici dinsiz olduğunu söylüyor ve men ediyor, daha nasıl yasaklasın.. cevabınız sorumun istikametinde bir cevap olmadı sanki, konunun farklı bir yönünü izah etmişsiniz asıl nokta ıskalanmış sanki?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...