Tahiyyat bahsinde "Bütün zîhayatın ibâdât-ı fıtrîyelerini niyet edip takdim ediyor." deniliyor. Kainattaki cansız elementler, camidat hangi kelimede takdim ediliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Et-Tahiyyatü" kelimesi bir terim olup bütün mahlukatın hayatları, kal ve hâl dilleri ile yaratıcıları olan Allah'a karşı yaptıkları hamdler, şükürler ve manevi hayat hediyeleri anlamına geliyor.

"Kainatta hiçbir şey yoktur ki hamd ile Allah'ı tesbih etmesin, Onu anmasın, Ona dua etmesin. Fakat siz onların bu tesbihlerini, zikirlerini, dualarını fark etmiyorsunuz."(İsra, 17/44)

“Hiçbir şey yoktur ki Allah’ı tespih ve Ona hamd etmesin,” mealindeki âyet-i kerimede geçen “şey” tabiri, canlı-cansız her varlığı içine alır. Her şey Onu tespih eder ve Ona medih ve senada bulunur.

Yine Kur'an'da Allah korkusundan yarılan, dağlardan yuvarlanan taşlardan bahsedilir. Gök gürültüsünün hamd ile Allah'ı tesbih ettiğinden bahsedilir.

Bu tarz terimlere mana verilirken ayet ve hadislerden istimdat edilir. Zaten bu tarz dualar bir cihetle ayetten alınan ve ayetlerin manasına hizmet eden dualardır. Peygamber Efendimiz (asm) -haşa- bu duaları rastgele, alelade kullanmıyor. Özellikle hem kısa hem de külliyetli dualarda bulunuyor ki Tahiyyat bunlardan birisidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...