"Tahrip kolaydır. Bir kibrit bir köyü yakar. Müştehiyat ise, nefisler taraftar olduğundan çabuk sirayet eder." Madem imar ve tamir, tahribe göre daha zor, ehl-i imanın devamlı mağlup olması lazım değil mi, nasıl anlamak gerek?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ehl-i imanın galibiyeti kendi iktidar ve kuvvetleri ile değil, Allah’ın yardım ve nusreti ile oluyor. Müminler samimi bir niyet ile Allah’a sığındıkları zaman, Allah onları kafirlere karşı galip kılıyor. Şer ne kadar tahrip ve kolay da olsa Allah’ın sonsuz kudreti karşısında sinek vızıltısı gibi kalır. Öyle ise müminler zahir hale bakıp, "Biz bu azlık ve kuvvetsizlik ile onlara galip gelemeyiz." diyerek ümitsizliğe kapılmamalıdırlar. Allah’ın ipi olan Kur’an ve sünnete sarılıp, ihlas ile Allah’a iltica edersek galibiyeti vermesi adetindendir.

Allah’ın kudret ve yardımını celp etmek, yine bizim irademiz dahilinde olan iman ve ibadete bakıyor. Biz hakkı ile iman ve ibadet edersek galibiyet bizimdir, yok tersine giderek gaflet ve dalalate saparsak, kimliğimizin Müslüman olması kafi gelmez, mağlup olmaya mahkumuz. Tarihteki iniş çıkışların temelinde iman ve ibadeti terk edip etmemek manası hükmediyor. Hayrın da şerrin de yaratanı Allah’tır, biz sadece niyet olarak kesbederiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

egenurhak
Harikasınız,Allah razı olsun..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
"..Nice az bir topluluk, Allah'ın izniyle çok bir topluluğa gâlip gelmiştir. Ve Allah, sabredenlerle beraberdir.”(Bakara-249)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...