Block title
Block content

"Taklidi Kırılmış ve Teslimi Bozulmuş Asır"dan Maksat Nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"... Kur’ân-ı Hakîmin feyziyle ve Hâlık-ı Rahîmin rahmetiyle, şu taklidi kırılmış ve teslimi bozulmuş asırda, o derin ve yüksek yolu şu derece ihsan ettiğinden, bin şükür etmeliyiz. Çünkü imanımızın kurtulmasına kâfi gelir. Fehmettiğimiz miktarına memnun olup tekrar mütalâa ile izdiyâdına çalışmalıyız."(1)

Üstad burada, bu zamanda fen ve felsefeden gelen dinsizlik hareketine işaret ediyor. Bu asırda dinsizlik, fen ve felsefeden geldiği için halli zordur. İnsanların ekseriyetini fen ve felsefeden gelen materyalist ve maddeci düşünce, şüphe ve inkara düşürmüştür.

Bir binanın en önemli yeri temelidir; bir ağacın en mühim azası ise köküdür. Temelsiz ve köksüz bina ve ağaç olamaz, ayakta duramaz. İslam binasının ve ağacının kökü ve temeli de; imanın esaslarıdır. Maddeci felsefe, İslam bina ve ağacının kökü ve temeli olan imanın esaslarına hücum ediyor. Temel ve kök olan iman zaafa uğradı mı, bina ve ağaç olan İslam sarsılır ve yıkılır.

İşte bu zamanda maddeci ve inkarcı felsefe, İslam’ın temeli ve kökü olan imana saldırdığı için, İslam milletinin imanına ve teslimiyetine zarar veriyor, o bağı koparmaya çalışıyor. Ve bu hususta başarı da elde etmiştir. Bunun delili; halihazırdaki Müslümanların yaşantısı ve fiiliyatıdır. İslam aleminde günahlar serbestçe işleniyor ve farzlara da dikkat edilmiyor ise; taklit ve teslimiyetin ne denli zaafa uğradığı anlaşılır.

Bugün bir İslam ülkesinde rüşvet ve hırsızlık had safha çıkmış, hatta dünya sıralamasında ilk ona giriyor ise; bu sağlam ve kavi bir iman ile izah edilemez.

(1) bk. Sözler, Onuncu Söz, Mukaddime

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Hatime | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 3164 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...