"Tasavvuf yoluyla emrâz-ı kalbiyenin izalesine çalışmak, kalb ayağıyla sülûk etmektir. Birincisi farz, ikincisi vacip, bu üçüncüsü ise sünnet hükmündedir." Tasavvuf yolunun sünnet olmasını nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada farz, vacip ve sünnet tabirleri, fıkhi bir hüküm değil, hakikatlerin önem sırasına bir işarettir.

Mesela; su içmek, ekmek yemek, tatlı yemek ihtiyaçlarını önem sırasına göre sırala diye bir soru gelse, biz hemen su içmek farz gibidir, ekmek yemek vacip gibidir, tatlı yemek ise sünnet gibidir, diyerek önem sırasına işaret ederiz. Üstad da aynı şekilde böyle bir sıralama yapıyor.

"Öyley ise, Tarik-i Nakşînin üç perdesi var:

"Birisi ve en birincisi ve en büyüğü: Doğrudan doğruya hakaik-i imaniyeye hizmettir ki, İmam-ı Rabbânî de (r.a.) âhir zamanında ona sülûk etmiştir."

İman hizmetleri her şeyin üstündedir, zira imanı sağlam olmayan birisinin tarikat ve tasavvufta gitmesi mümkün değildir. Bu yüzden başta sağlam imanı elde etmek en önemli vazifedir, bu yüzden önem derecesi farz gibidir. Üstad da burada bu manaya işaret ediyor.

"İkincisi: Ferâiz-i diniyeye ve Sünnet-i Seniyyeye tarikat perdesi altında hizmettir."

Dinin farzlarını yapmak ve sünnete ittiba etmek, şeriatın emri olduğu için, imandan sonra ikinci önemli sıradadır, bu yüzden vacip tabiri ile önem sırasına işaret ediliyor. Fıkıh açısından farzlar ile karıştırmamak lazımdır. Burada mevzu bahis olan önem sırasıdır.

"Üçüncüsü: Tasavvuf yoluyla emrâz-ı kalbiyenin izalesine çalışmak, kalb ayağıyla sülûk etmektir. Birincisi farz, ikincisi vacip, bu üçüncüsü ise sünnet hükmündedir."(1)

Tasavvuf yolu ile kalbi hastalıkları tedavi etmektir ki, diğer ikisine nazaran önem sırası üçüncü derecededir. Bu yüzden önem sırasına sünnet ile işaret ediliyor. Yoksa sünnet anlamında değildir. Zira tasavvuf, Peygamber Efendimiz (asm)'den üç yüz yıl sonra çıkmıştır. Ama güzel ve müstahsen bir yoldur.

(1) bk. Mektubat, Beşinci Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Allah razı olsun sizlerden inşaAllah.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...