Tebliğ sınırı nedir? "Bilerek zarara razı olana şefkat edip lehinde bakılmaz." hakikate binaen hakikatleri çevremize anlattığımız insanlara karşı tekrar dünyaya dalarlarsa anlatmayacak mıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Soru Açıklaması:

"'Bilerek zarara razı olana şefkat edip lehinde bakılmaz.' İşte ben çendan Kur'an-ı Hakîm'in kuvvetine istinaden dava ediyorum ki: 'Çok alçak olmamak ve yılan gibi dalalet zehirini serpmekle telezzüz etmemek şartıyla, en mütemerrid bir dinsizi, birkaç saat zarfında ikna etmezsem de, ilzam etmeye hazırım.' Fakat nihayet derecede alçaklığa düşmüş bir vicdan ki, bilerek dinini dünyaya satar ve bilerek hakikat elmaslarını pis, muzır şişe parçalarına mübadele eder derecede münafıklığa girmiş insan suretindeki yılanlara hakaiki söylemek; hakaike karşı bir hürmetsizliktir. ﻛَﺘَﻌْﻠِﻴﻖِ ﺍﻟﺪُّﺭَﺭِ ﻓِﻰ ﺍَﻋْﻨَﺎﻕِ ﺍﻟْﺒَﻘَﺮِ darb-ı meseli gibi oluyor. Çünki bu işleri yapanlar, kaç defa hakikatı Risale-i Nur'dan işittiler. Ve bilerek, hakikatları zındıka dalaletlerine karşı çürütmek istiyorlar. Böyleler, yılan gibi zehirden lezzet alıyorlar."(1)

- Bu hakikate binaen hakikatleri çevremize anlattığımız insanlara karşı tekrar dünyaya dalarlarsa anlatmayacak mıyız?

- Peygamber Efendimiz (asm)'in gayret ve ciddiyetle tebliğe devam etmesine ters değil midir?

Cevap:

Burada bahsedilen insan karakteri; münafık, zehirlemekten zevk duyan, vicdanı kokuşmuş, hakikati bile bile ve isteyerek çürütmeye çalışan insan görünümlü canavarlardır. Ki bu tip karakterleri yola getirmek, ıslah etmek âdete imkansızdır.

Sizin "tekrar dünyaya dalarlarsa" dediğiniz insan tipleri ise, ıslahı kabil, tebliğe muhatap vicdanı normal, ama gaflet ve günah girdabına kapılmış insanlardır ki, bu insanlar ile sürekli ilgilenmek ve iman hakikatlerini ikaz etmek farz bir görevdir.

"Yılan gibi zehirlemekten lezzet alan insan"lara karşı en güzel hizmet, onlara karşı dikkatli, tedbirli ve teyakkuz içinde olmaktır...

(1) bk. Mektubat, Yirmi Sekizinci Mektup, Dördüncü Mesele.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ehl_i_hakk
Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...