Tebliğ yapan ve ancak dediklerini yaşamayan insanlara nasıl bakacağız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu noktada eksiği olan insanlara dua edelim. Şu da bir gerçek ki, hiç bir insan tam değildir. Hiç bir insan her şeyi en mükemmel yapamaz, peygamberler müstesna. Zaten Kur'an da buna değiniyor; yapmadığınız şeyleri ne diye anlatıyorsunuz, diye. Ancak; madem yapmıyorsunuz, öyle ise anlatmayın, demiyor.

Anlatmak olan tebliğ işin güzel bir boyutudur, yaşamak ise bir başka güzel boyutudur. Bizler güzel olan tarafından istifade edeceğiz, eksiklerimiz için de dua edeceğiz, İmkanımız varsa, uyaracağız, silip atmak doğru bir davranış değildir. Bu konuda Bediüzzamanın şu ifadelerine bakalım:

"ÜÇÜNCÜ NOKTA: İnsanın hayat-ı içtimaiyesini ifsad eden bir desise-i şeytaniye şudur ki: Bir mü’minin birtek seyyiesiyle bütün hasenâtını örter. Şeytanın bu desisesini dinleyen insafsızlar, o mü’mine adâvet ederler."

"Halbuki, Cenâb-ı Hak, haşirde adalet-i mutlaka ile mizan-ı ekberinde a’mâl-i mükellefîni tarttığı zaman, hasenâtı seyyiâta galibiyeti-mağlûbiyeti noktasında hükmeyler. Hem seyyiâtın esbabı çok ve vücutları kolay olduğundan, bazan bir tek hasene ile çok seyyiâtını örter. Demek, bu dünyada o adalet-i İlâhiye noktasında muamele gerektir. Eğer bir adamın iyilikleri fenalıklarına kemiyeten veya keyfiyeten ziyade gelse, o adam muhabbete ve hürmete müstehaktır. Belki, kıymettar birtek hasene ile, çok seyyiâtına nazar-ı afla bakmak lâzımdır. Halbuki, insan, fıtratındaki zulüm damarıyla, şeytanın telkiniyle, bir zâtın yüz hasenâtını bir tek seyyie yüzünden unutur, mü’min kardeşine adâvet eder, günahlara girer. Nasıl bir sinek kanadı göz üstüne bırakılsa bir dağı setreder, göstermez. Öyle de, insan, garaz damarıyla, sinek kanadı kadar bir seyyie ile dağ gibi hasenâtı örter, unutur, mü’min kardeşine adâvet eder, insanların hayat-ı içtimaiyesinde bir fesat âleti olur."
(1)

(1) bk. Lem'alar, On Üçüncü Lem'a, On Üçüncü İşaret

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

hakan_23el
sonuçta doğru hiçkimsenin kendi öz malı değil onu kuran dan sünnetten öğreniyor ve sahip çıkıyorsun ugulayabiliyorsan ne ala. islamiyet; doğrular dairesi, bu dairenin içindeki herşey mutlak doğru. zaten biz birilerine birşeyleri anlatırken veya anlatmaya çalışırken, bu dairenin içinden bahsediyoruz yoksa haşa kendimize ait olan ve kurallarını kendimizin koyduğu daireye çağırmıyoruz kimseyi.biz karşımızdakine deriz: arkadadaşım doğru budur allah bunu emretmiş peygamber(sas) bunu uygulamış doğru bu dairenin içindedir. karşımızdaki: o zaman sen neden şu şu yanlışı yapıyorsun derse, ben,o insanın sorumluluktan kaçtığını düşünürüm. kendi adıma başımdan bu tür olaylar geşmiyor değil. örneğin; adama diyorsun: kardeşim sen müslümansın namaz kıl bu allahın emridir, islam çadırının direğidir, peygamberin sünnetidir adam cevaben: sen namaz kılıyorsun ama sigara içiyorsun, sigara içmekte günah değil mi? diyor. allahın verdiği cana neden zarar veriyorsun? diyor.sanki benim sigara içmem onun namaz kılmasına engelmiş gibi veya sigara içmeden namaz kıl desem kılacakmış gibi sözüm ona kurnazca cevap veriyor sonra konuya devam ediyorsun, tamam güzel kardeşim sen hem namaz kıl hem de sigara içme benden daha iyisini yap diyorsun. bu defa da bana hiç hatası olmayan gelsin öğütte bulunsun diyor, herkes kendi işine bakacakmış, her koyun kendi ayağından asılırmış vs.. vs.. herşey iyi hoşta günahsız insan yok ki peygamberler dışında.zaten bu söz de benim değil onun sözü ve allahın emri bu sözü ben kendi adıma nefsim adına söylemiyorum ki onların emrini sana bildiriyorum. benim hatam senin hatanı örtmez ki. sonuç; allah doğruya iletsin diyip ayrılıyorsun buruk bir kalple yanından... acizane kanatim; tüm insanlar cehenneme girse allaha bi zarar vermiş olurmuyuz? haşa veremeyiz istiyen dilediği yola gitmekte serbesttir allahın koyduğu kanunlara riayet eden en başta kendine iyilik etmiş olur, zira rahat ve huzur ancak islamdadır. dinimizin bize en büyük emirlerinden biri de tebliğ vazifesidir biz elimizden geldiği kadarıyla öncelikle kendimiz riayet ederek sonra anlatarak bu görevi ifa etmeye çalışacağız, şunun da göz ardı edilmemesi gerekir ki; yapmadığımız şeyleri başkasına anlatma konusunda çokta etkili olamayacağımız aşikardır. allaha emanet olunuz...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...