Tebliğde dış görünümümüz (uzun kol gömlek, kumaş pantolon, bıyık vs) nasıl olmalıdır? Çevremizdekilere mi benzemek lazım, Peygamber Efendimiz'e mi benzemeye çalışmalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir Müslüman için örnek alınacak tek rehber ve model Peygamber Efendimiz (asv) ve onun sünnetidir. Peygamber Efendimiz (asv)'in bütün sünnetlerini uygulamak belki herkes için mümkün olmayabilir, ama elimizden geldiği kadar o sünnetlere uymak ile mükellefiz.

Kıyafetler hususunda Peygamber Efendimiz (asv) tam bir standart vermiyor, biraz da bu işleri insanların örfüne havale ediyor. Temel ölçüler sünnetle tespit edildikten sonra, detay kısımları insanların örfüne ve zevkine havale ediliyor.

Mesela, pantolon ve ceket giymek sünnete zıt değildir, ama vücut hatlarını belli edecek şekilde dar şeyler giymek sünnetin genel prensiplerine aykırıdır. Biz sünnetin genel çizgilerine uyduktan sonra, geri kalan kısımlarda örfe ve zevke tabi olmamızda bir sakınca olmaz.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise, "irşat gerekçesi ile sünneti terk etmeyi meşru görmektir" ki, bu çok tehlikeli ve bidat bir görüştür. Yani "ben falancaya dini tebliğ edeceğim, bu tebliği yapabilmek için sünneti terk edebilirim", demek yanlış ve hatalıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Mütebettil

Aklıma takılan bir nokta oldu. Sadece bıyık bırakmak diye bir sünnet var mı? Benim bildiğim kadarıyla sakalı uzatmak, bıyıkları ise oldukça kısaltmak sünnettir. Allah'a emanet olun...

Değerli Kardeşimiz;
Bilgi almak için tıklayınız
Selam ve dua ile

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...