Block title
Block content

"Tek bir cüz'ün vücudu ile bir küllün tahakkuku bilinir. Bir tek şahsın rü'yeti ile umum nev'in vücudu malûm olur." cümlelerini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Tek bir cüz'ün vücudu ile bir küllün tahakkuku bilinir."(1)

Bir türün varlığını ispat etmek için, o türe ait bir örneği göstermek yeterlidir. Mesela, "Dünya üzerinde kedi türü diye bir tür var mıdır?" diye soran birisine bir kediyi göstermek yeterlidir. Kedi türünü ispat etmek adına yeryüzündeki bütün kedileri tek tek göstermeye lüzum yoktur.

Melek ve ruhaniler de kediler gibi iki farklı türdür. Ve bu türlerden birisinin gösterilmesi bu türün ispatı için yeterlidir. Hayatlarında hiç yalan söylememiş yüz yirmi dört bin peygamber ve milyonlarca evliya melekleri görüp onlarla kontak kurmuştur. Öyle ise melek türünü inkar etmek kedi türünü inkar etmek kadar ahmakça bir yaklaşım olur.

"Bir tek şahsın rü'yeti ile umum nev'in vücudu malûm olur."(2)

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, hayatlarında hiç yalan söylememiş yüz yirmi dört bin peygamber ve milyonlarca evliyanın melekleri görüp onlarla kontak kurması, bu türün ispatı adına yeterli bir delildir. Hatta bu kadar kalabalık olması da gerekmiyor, bir iki sadık adamın şahitliği de yeterlidir... 

Dipnotlar:

(1) bk. Sözler, Yirmi Dokuzuncu Söz.

(2) bk. age.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Birinci Maksat, Üçüncü Esas | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 898 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

Adem68474
Bu iki şık arasında fark varmı izah edermisiniz?aynı gibi izah edilmiş
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Birinci şıkta türün ispat edilmesi bir örneğin gösterilmesi ile mümkündür deniliyor. Mesela bütün meleklerin gösterilmesi gerekmiyor bir meleğin görülmesi melek türünün ispatı için yeterlidir. 
İkinci şıkta ise bir türü bir kişinin görmesi yeterlidir bütün insanların görmesi gerekmiyor mesajı verilmek isteniyor. Yani birisi kalkıp her insan melekleri görmedikçe ben bu türü kabul etmem diyemez. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...