Tesbihat'ta "min şerrin nisa, belain nisa, fitnetin nisa" deniliyor. Neden sadece kadınlar denilmiş, erkeklerden de sığınmak gerekmez mi? Bir de mesela Üstadın isminin geçtiği bölümleri kendi mi eklemiş?..

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kadın fitnesi, Efendimiz (asv)'in haber verdiği bir fitnedir. Yani ahir zamanın en büyük fitnesinin "kadın fitnesi" olduğunu haber vermektedir. Üstadımız da bu hadisi teyiden ahir zamanın bu fitnesine dikkat çekmekte ve fitneden dolayı Allah'a sığınmaktadır.

Kadın fitnesi, sadece erkeklere dönük bir fitne değildir ki, yalnız erkekler için bir tehlike olsun. Dikkat edilir ise, kadınların üç vasfından Allah'a sığınılmaktadır. Kadınların şerrinden, fitnesinden, belasından...

Nice aileler kadınların fitnesi neticesi yıkılmaktadır. Evli erkekler, dışarıdaki kadın belasına kapılarak eşlerine dünyayı cehenneme çevirmektedir. Bundan etkilenen sadece erkek değildir, kadın da etkilenmektedir, çocuklar da etkilenmektedir. Ve hatta bütün bir toplum etkilenmektedir. Bu sebepten herkesin bu muhtemel tehlikelerden Allah'a sığınması icab etmektedir.

Erkeklerden Allah'a sığınma konusu ise; tesbihatın diğer dualarının büyük bir kısmı erkeklere dönüktür. Mesela deccal fitnesi, dinde çıkan diğer fitneler ve ahir zamanın diğer fitnelerinin büyük bir kısmı, hususen savaşlara taalluk eden kısımları daha çok erkeklerle ilgilidir ve dolayısıyla erkeklerden Allah'a sığınılmış oluyor demektir.

Üstadımızın isminin tesbihat’a girmesi ise, şu an hayatta olan talebelerinden ve hizmetkarlarından Hüsnü Bayram abi diyor ki;

"Üstadımız zamanında şimdiki tesbihatı aynen olduğu gibi yapardık ve üstadımız da dinlerdi."

Daha önceki talebelerinin Üstad'ın ismini koyduğu ve ancak Üstad'ımızın da bir şey demediği anlaşılmaktadır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

bileri
Allah razi olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sancaktarân

Şöyle diyebilir miyiz?? ;

Tesbihatta sadik nur talebelerine dua ediliyor ve bu tesbihati yapanlarin bir kismi hakikatte sadik degil. Peki Batînen hakikatte soyle olabilir diyebilirmiyiz; Çok genis bir daire(tesbihat yapanlarin %80i gibi) ve sadik olan daire yine sadik olan daireye dua ediyor.

yani sadece sadiklar degil. Sadik olmayanlarin duasida var ki zaten onlar sadiklar icin gunah işleyemeceklerinden gunahsiz bir agizla dua ediyorlar ve mingayrihaddin makbuldur."

..şeklinde denilebilir mi??

 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Bu da bir bakış açısı olabilir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
cebelislam

Toplumu var edenin zararı da büyük olur. Bunu anlamicak ne var?

Ahir zamanın en büyük fitnesi yine kadın hemde okuyan başörtülüler oldu. Allah boşuna; "Evlerinizde oturun, Allahı ve resulünü dinleyin." Dememiş. Ama iman eden nerde.

Toplumu istanbul sözleşmesiyle 8-9 yılda lut kavmine çevirdiler. Kadın putunu kırıp Allaha yönelmedikçe de toplum düzelmeyecek.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...