"Teveccüh-ü nâs istenilmez, belki verilir. Verilse de onunla hoşlanılmaz. Hoşlansa ihlâsı kaybeder, riyâya girer. Şan ve şeref arzusuyla teveccüh-ü nâs ise, ücret ve mükâfat değil,.." Devamıyla izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanların ilgi ve alakası istenilmez. Ancak Allah tarafından verilir. Allah tarafından verilse de bununla övünülmez, yani bak herkes bana ilgi ve alaka duyuyor, diye övünç ve kibir yapılmaz. Şayet Allah tarafından verilen bu ilgi ve alaka, kişiyi şımartıp övünmeye sevk ediyor ise, bu kişide samimiyet ve ihlas kayboluyor demektir, yani şımarmaya başlıyor anlamına gelir.

Bu anlamda insanların ilgi ve alaka göstermesi; bir ödül ya da mükafat değil, tam aksine bir ceza ve mücazattır. Zira günahlar içinde en büyük günah gösteriş ve kişinin kendi ile kibirlenip övünmesidir. Bu da insan için hayır değil şer getirir. Allah gösteriş ve kibir ehlini sevmediği gibi, cehennemle de cezalandırır. Öyle ise insanların Allah için olmayan ilgi ve alaka göstermesine sevinmekten ziyade üzülmek gerekir.

Günümüzdeki birçok sanatçı ve şarkıcıyı yoldan çıkarıp şöhretin kölesi haline getiren şey, bu Allah için olmayan ilgi ve alakalardır. Bir şarkıcının hayatı tamamen gösteriş ve riya üstüne bina olmuştur. Bu gibi zavallılar hiçbir zaman doğal ve samimi olamazlar. Her hal ve tavırları yapmacık ve gösteriş içindedir. Âdeta yürüyen mücessem bir riya gibidirler. Allah bizleri ve tüm inananları bu gibi hallerden korusun.(Âmin).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Amin.Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Müvellidü'l Humuza

Teveccüh-ü Nâs, direk kendisi mi bir cezadır yoksa bununla riya ve kibre gidilecekse mi zarardır ?

 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İnsanların ilgi ve alakası kişiyi kibir ve riyaya götürüyor ise ceza, şükür ve ihlasa götürüyor ise nimet olarak değerlendirilebilir. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR