Tevrat, İncil ve Zebur için kullanılan, "Kur’ân gibi i’câzları olmadığından... Hem bazı nâdanların ve bazı ehl-i garazın tahrifatı da ilâve edildi… O kitaplarda tahrifat, tağyirat çoğaldı..." cümlelerini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nübüvvet halkası devam edeceği için; Allah, Kur’an’dan önceki kitaplara son mührünü ve değiştirilemez imzasını vurmuyor. Şayet tahrif edilemez mührünü vurmuş olsa idi, Kur’an’ın nazil olmasına ihtiyaç kalmazdı. Bu hem tekâmül kanununa, hem de en kâmil meyve olan Hazret-i Peygamber Efendimiz (asm)'in ehemmiyetine zıt bir durum teşkil eder.

Cahiller daima sevdiği şey üstünde ifrata gitmeyi sever. Bu yüzden Tevrat ve İncil gibi kitapların nâdan sevenleri, bu kitaplara mübalağa ile ilaveler yapmışlar ve farkında olmadan bu kitapların çirkinleşmesine ve bozulmasına sebebiyet vermişler.

Art niyetli garazkârların maksadı zaten düşmanlık etmek. Yani Allah düşmanları, bu kitapların tahrif ve bozulması için ellerinden gelen her şeyi yapmışlar. Bütün bu şartlar bir araya geldiği ve hikmet-i İlahi de buna müsaade ettiği için, bu kitapların tahrifi kaçınılmaz bir hale geldi.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...