" Tezkiye muamelesi bazan tabaka-i imaniyede olur." Buradaki tezkiye muamelesi ne anlama geliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ve keza, insanın vücudunda birkaç daire vardır. Çünkü, hem nebatîdir, hem hayvanîdir, hem insanîdir. Hem imanı tezkiye muamelesi bazan tabaka-i imaniyede olur. Sonra tabaka-i nebatiyeye iner. Bazan da yirmi dört saat zarfında her dört tabakada muamele vaki olur. İnsanı hatâ ve galata atan, bu dört tabakadaki farkı riayet etmemektir."(1)

Kalbin tezkiyesi, masivadan arınıp, İlahi aşk ile boyanmasıdır. Masiva, Allah’dan gayrı her şeydir. İnsanın kalbi ancak Allah ile tatmin olur ve onun ile itminana erer. Bu sebeple kalbin tevhidi ve tezkiyesi muhabbetullahtır.

Vicdan, zaten fıtraten temizdir ve hakkın ince ve latif bir miyarı ve mizanıdır. Lakin kirlenmiş ise, tecdidi iman ve tövbe ile saykal vurmak gerekir. Sağlam ve tahkiki bir iman, vicdanı ihya edip tezkiye eder.

(1) bk. Mesnevî-i Nuriye, Onuncu Risale

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ilyas94557
Tezkiye muamelesi bazen tabaka-i imaniyede olur. Sonra tabaka-i nebatiyeye iner. Tabakai nebatiyede tezkiye nasıl yapılıyor? Bir örnekle açıklayabilir misiniz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İnsan bir gün içinde ibadetlerle iman tabakasında temizlenir sonra acıkınca yemek yer uykusu gelince bir parça uyur yani insan bir gün içinde bütün tabakalara uğrar demektir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...