Tilki ve maymunların yiyecek peşinden koştukları için en çok onlar aç kalıyor, ağaçlar ise yerinde kaldıkları için en çok rızık onlara gidiyor,.. Peki şimdi birisi dese ki "O zaman yerimizde oturalım, Allah rızkımızı gönderir." haklı olmaz mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretleri çalışmayın, rızkınızın peşinden koşmayın demiyor. Asıl vazifemizi unutup, yalnız rızık kazanmak için yaratılmış gibi, hırsla onun peşinde koşmanın doğru olmadığı ifade edilmektedir.

Ayrıca rızkın peşinde koşmak bir duadır. Rızkı verecek olan yine Allah'tır. Sabahtan akşama kadar rızkın peşinde koştuğu halde, fakir olan nice insanlar vardır.

Cenab-ı Hak “İnsana çalıştığından başkası yoktur.” (Necm Suresi,53/39) buyurarak çalışmayı emretmiştir.

Resul-i Ekrem Efendimiz de (sav.): Çalışan Allah’ın dostu ve sevgilisidir.” “İki günü eşit olan ziyandadır” Mü’min tembel olmaz.” buyurarak çalışmanın ehemmiyetine dikkat çekmiştir.

Ahiret hayatının saadeti ve rahatı hayır ve hasenatla mümkün olacağı gibi, dünya hayatının huzur ve refah içinde geçmesi de sa’y ve gayretle mümkündür. Ancak insanın her arzu ettiği şeye nail olması mümkün değildir.

Rızkın, Allah'ın elinde olduğunu anlatmak için, tilki ile balık, ağaç ile maymun, bebek ile zeki insan mukayesesi yapılmaktadır.

Kaldı ki, bu, itikadî bir meseledir ve her sahada kullanılmaktadır.

Mesela, hasta olan kişi, doktora gider ama şifayı Allah'tan bekler; şifayı veren Allah'tır. Rızık aramaya giden kişi de rızık için elinden geleni yaptıktan sonra, rızkı Allah'tan bekler.

Bunun en bariz misalini çiftçinin, tarlaya buğdayı serpmesinden sonraki halinde görüyoruz. Rızkını topraktan değil, Allah'tan beklemektedir.

Bu konu için Beşinci Söz’e bakılabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...