Toplumumuzda, "Her kim, La ilahe illallah derse Cennet'e girecektir." hadisi herkesin dilindedir. Namaz kılan da diyor kılmayan da... Peki Risale-i Nur'da Lailaheillallah kavramına bakış nasıldır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İmanın, kuvvet ve zafiyet bakımından çekirdekten ağaca kadar mertebeleri vardır. İmanın en alt ve asgari olan kısmı çekirdek seviyesinde olan iman iken, en üst ve yüksek seviyede olan kısmı ise ağaç mertebesine ulaşmış şeklidir.

Çekirdek seviyesinde kalan iman hem zayıf hem de taklididir. Böyle bir imanla kabre mümin olarak girmek riskli ve tehlikelidir. Bu yüzden her mümin imanını kuvvetlendirmek ve imanını taklitten tahkike çıkarmak ile mükelleftir.

Kalbinde zerre kadar iman olduğu halde, ya da imanı çekirdek seviyesinde olduğu halde kabre bu şekilde giren birisi, her ne kadar günahkar olsa da ebedi cehennemden kurutulur. Belki günahlarının cezasını çeker, ama ebedi cehennemde kalmaz. Yalnız kabre bu şekliyle girme garantisi bulunmuyor. Zira iman çekirdek seviyesinde kaldığı ve taklidi olmasından dolayı imansız gitme durumu da muhtemeldir.

Peygamber Efendimizin (asv),

"Her kim La ilahe illallah derse Cennet ´e girecektir." (Müslim, Kitabü'l- iman, 53)

sözü, imanı çekirdek seviyesinde olduğu halde imanla kabre giren avam müminlerin ebedi cehennemde kalmayacaklarına işaret ediyor. Yoksa ibadeti terk edip, her türlü günahı serbestçe işleyip, sadece kelime-i tevhidi taklidi bir şekilde zikretmekle cennette gitme garantisi yoktur. Böyle birisi imanla kabre girse bile, yine günah ve terk-i ibadetin hesabını verecektir.

Hem Ehl-i sünnetin hem de Risale-i Nur'un bu meseleye bakışı bu şekildedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...