Block title
Block content

"Tüfek atmasaydı, ölmesi bizce meçhul." cümlesi ile "Savaşa çıkılmasaydı yine öleceklerdi." mealindeki ayetin vech-i tevfiki nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cümleyi Allah kuruyorsa hüküm farklı, insan kuruyorsa hüküm daha farklı olur. Çünkü Allah her şeyi son hali ile bilir ve ona göre kesin konuşabilir. Ama insan her şeyi son hali ile bilemez, o zaman insana bilmediği konuda susmak düşer. Bu sebeple ilmi sınırlı olan insanın "Tüfek atmasaydı, ölmesi bizce meçhul."demesi en tutarlı en makul en isabetli bir hükümdür.

Ama bu cümle Allah için caiz değildir, çünkü Allah için meçhul diye bir şey söz konusu olamaz. Zira Onun ilmi olmuş ve olacak her şeyi birden bilir ve ona göre konuşur. Yani tüfek atılmasa idi ondan sonra neyin olacağını neyin olmayacağını Allah çok iyi biliyor olacaktır. Bu sebeple ayetlerin kesin bir dil kullanması gayet normal ve doğal bir durumdur.

Bu gibi kadere ait konularda ayetler kesin konuşuyor, öyle ise biz de kesin konuşabiliriz diye bir sonuca varmak yanlış ve fasit bir kıyaslamadır. Çünkü Allah için kesin olan bizim için meçhuldür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

prens
Ecel birdir değişmez hükmüne göre tüfek olmasaydı da yine ölmeyecek miydi? Çünkü ecel gelmiş sebepler ise bahanedir.. Sebep asıl iş yapan olmadığına ecele perde olduğuna göre neden sebeplerin yokluğunda ölüm olayı gerçekleşmiyor..O zaman sebebe hakiki tesiri vermiş olmuyor muyuz? Bu olaya hem ecel hem de sevepler penceresinden nasıl bakacağız?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Sebep olmadığında yinede ölürdü demek Cebriyenin görüşünü yansıtırken ölmezdi demekte Mutezilenin görüşünü yansıtıyor. Ehlisünnet bu konuda konuşmayı men edip bizçe meçhüldür diyor. Çünkü sebebin olmadığında İlahi takdirin ne yönde tecelli edeceğini insan bilemez. İnsanın bilmediği ve bilemeyeceği  konuda da ahkam kesmesi yanlış olur.
Cebriye mezhebi insan iradesini ve sebepleri tamamen inkar ederek her şey zoraki kaderin planı ile olur iddiası içinde iken Mutezile ise irade ve sebepleri öne çıkararak kaderi inkar ediyor. Ehlisünnet ise kader ile irade arasında ince bir denge kurarak her iki durumu da kabul ediyor. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...