"Tüfek atmasaydı, ölmesi bizce meçhul!" Peki başka yerde geçen "İhsan etmeyi niyet etmeseydi, o nimet sana gelmezdi." veya "Risale-i Nur olmasaydı..." gibi ifadeleri nasıl anlayacağız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, o adam ihsan etmeyi niyet etmeseydi, o nimet sana gelmezdi. Nimetin ademine illet olurdu."(1)

Burada makam kaderin izahı değil, sebeplerin nimetler üzerindeki payının ve etkisizliğinin izah edilmesidir. Yani insan vesilesi ile gelen nimetlerde insan payının ne kadar az olduğu vurgulanıyor. Ama aynı insan âdetullah (nedensellik) açısından nimetlerin yok olmasında çok etkili bir paya sahip. Öyle ise hiçbir insan nimetler üzerinde nimetlerin asıl sahibiymiş gibi kibir ve gurura kapılmamalıdır. Çünkü nimetlerin var edilmesi Allah’a, yok olması ise insana aittir.

İnsan küçük bir eylemsizlik, yani niyet etmemesi ile nimetlerin yok olmasına sebep olurken, aynı insanın niyeti nimetin vücut bulması noktasında binlerce sebepten sadece bir tanesidir ve tek başına bu niyet nimetin var oluşunda yeterli değildir. Çünkü nimetlerin var olması binlerce sebep ve şartın oluşmasına bakıyor.

"Acaba bu yirmi sene zarfında iman-ı tahkikîyi pek kuvvetli bir surette bu vatanda neşreden Risale-i Nur olmasaydı, bu dehşetli asırda acib inkılab ve infilaklarda bu mübarek vatan; Kur'an'ını, imanını dehşetli sadmelerden tam muhafaza edebilir miydi? Her ne ise..."(2)

Burada ise, şahsa değil Allah’ın tam bir nimet ve lütfu olan Risale-i Nura atıf var. Yani "Allah’ın mahz-ı nimeti olan Risale-i Nur olmasa idi, insanların küfür karşısında hali yaman olurdu." denilmeye çalışılıyor.

Dipnotlar:

(1) bk. Lem'alar, On Yedinci Lem'a, On Üçüncü Nota.
(2) bk. Emirdağı Lahikası-I, (63. Mektup).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ilyas26125
Risale-i Nur olmasaydı, bu dehşetli asırda acib inkılab ve infilaklarda bu mübarek vatan; Kur'an'ını, imanını dehşetli sadmelerden tam muhafaza edebilir miydi? diye soruluyor ama şu şekilde " Risale-i Nur olmasaydı, bu dehşetli asırda acib inkılab ve infilaklarda bu mübarek vatan; Kur'an'ını, imanını dehşetli sadmelerden tam muhafaza edemezdi " ifade edilmemiş. iki cümle arasında fark var . Birincisinde risaledeki ifade de soru ve merak var. İkinci şekilde söylenmiş olsaydı kanaat ve fikri tazammun eden bir hüküm var. İkinci tarz ifadeler de bazı sıkıntılı manalar kalpte hasıl olabilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...