"Tul-i emel" kavramını açıklar mısınız, dünya sevgisiyle ilgisi kurulabilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Tul-i emel; insanın dünya hayatında ebedi yaşayacak gibi plan ve program içinde olup, çok uzun emeller beslemesine deniyor. Kelimenin bire bir manası ise; insanın emelini uzun tutması demektir. İnsanın emeli çok uzun, lakin ömür sermayesi çok kısadır. Demek bu uzun emel duygusunun tatmin olacağı alem, bu alem değildir.

Tul-i emel; hırs, açgözlülük, tama, bitmez tükenmez hırs ve arzu anlamlarına da geliyor. Bu duyguyu besleyen iki temel nokta var. Birisi; iman zayıflığı ve imanın taklidi olması, diğeri ise; yine buna bağlı olarak dünya sevgisidir. Peygamber Efendimiz (asv)'in;

"Bütün hataların başı dünya sevgisidir."

buyurması bundandır. Öyle ise bu duyguyu istikamete çevirmenin yolu; tahkiki imanı elde edip dünyanın fena ve fani yüzünü görüp, bu duyguyu ahirete tevcih etmektir.

Risale-i Nurların her bir eczası ve imana dair delilleri bu duygunun tadil edilmesinde ve istikamete çevrilmesinde önemli bir köşe taşıdır. Nasıl tasavvuf ehli böyle duygulardan arınmak ve ahirete yönelmek için riyazet ve çile gibi ağır metotlar kullandılar ise, biz de bu zamanda Risale-i Nurların hakikatli iman dersleri ile inşallah bu duygulardan değil, yanlış tevcihlerinden arınıp temizlenebiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

bahir
soruları cevapladıktan sonra recetesını sunmanız ve cozum onerılerını de degınmenız daha aydınlatıcı ve yol gosterıcı oluyor Allah razı olsun...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Eneskanaat
Biz saniyeler sonra ne olacağını bilmeden, yıllar sonrasının hayalini kuruyoruz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...