Türkiye'de ve dünyada yapılan hizmetlerin ana gayesi nedir? Eğer insanlara din, diyanet anlatmaksa, neden Türkiye bu konuda tatmin edilmeden, dünyaya hitap edilmeye başlanmıştır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hizmet, uzun soluklu bir süreçtir. Tohumlar atılır, meyvesi zamanla çıkar. Bu hizmetler 1925'lerde Türkiye'de başlamış ve on on beş sene öncesine kadar da hep Türkiye ile sınırlı kalmıştı. Yapılanlar her geçen gün meyvesini vermeye devam ediyor.

Dışarıya verilen mesai, Türkiyeyi ihmal etme pahasına yapılmamaktadır. Bir araya fazla yığılan hizmet erleri mesaisini dolduramayabiliyor. Bu durum ise tembelliği beraberinde getiriyor. Bu kez, tembellik, işi başkasına havale etmek, "Neme lazım, bir sürü kişi var, ben mi gidecem?" gibi mikroplar üremeye ve sıkıntılar baş göstermeye başlar. Şimdi kimsenin kimse ile uğraşmaya ne vakti var ne de şeytan meşgul etme fırsatı bulabiliyor.

Cemaatlar bir noktadan sonra bölünme aşamasında gelmesinin bir sebebi de, yeni hizmet alanı bulup dolu dolu hizmet etmektir. Çünkü sayı çok olunca, kendisine fazla hizmet alanı kalmıyor.

Hem kaldı ki, bu hizmet ülkemizin her tarafına yayılmış ve gerisi halkın sahiplenmesine kalmıştır. İnsanların hepsi kabul etmek zorunda da değildir. Herkesin tam Müslüman olmasını, hizmetleri tanımasını beklemek de doğru değildir. İmtihan dünyası kıyamete kadar devam edecektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ebulemin
Suali soran kardeşimize: Kardeş, memleketimizde yapılacak hizmetin bitmesini beklerseeek,biz dışarıya hiç açılamayız. Maalesef ölüm var ve insanlar hiç ara vermeksizin vefat ediyorlar. bunun yanında yeni nesile de bu hizmetin ulaşması lazım. Demekki bu devamlı sirkülasyondan dolayı türkiye de hizmetler hiç bitmez. bu sebepten dolayı, hizmet tohumlarının dünyanın diğer beldelerine de ulaşılıp atılaması lazım. selamlar, hürmetler...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...