"Türkleri, ecnebîler boyunduruğu altına girmeye mecbur edecek. Veya Türkleşmiş sair unsurdan olan ve bu vatanda mevcut ırkçılık ve unsurculuk damarıyla bir ecnebîye istinad ile masum Türk milletini tahakkümleri altına alacaklar." İzah eder misiniz?

Soru Detayı

"Hürriyetin başında olduğu gibi, bu asil ve mâsum Türk milleti aleyhine bir milliyetçilik tarafgirliği meydana gelecek. O vakit hakikî Türkleri, ecnebîler boyunduruğu altına girmeye mecbur edecek. Veya Türkleşmiş sair unsurdan olan ve bu vatanda mevcut ırkçılık ve unsurculuk damarıyla bir ecnebîye istinad ile masum Türk milletini tahakkümleri altına alacaklar."

- Milliyetçi partilerin iktidar olmasının, ecnebi boyunduruğu altına girecek olmamızla ilgisi nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"... Eğer bu partide, ırkçılık ve Türkçülük fikri esas ise, birden hakikî Türk olmayan bu vatandaki ekseriyetin ancak onda üçü Türktür, kalan kısmı da başka milletlerle karışmıştır. O zaman, Hürriyetin başında olduğu gibi, bu asil ve mâsum Türk milleti aleyhine bir milliyetçilik tarafgirliği meydana gelecek. O vakit hakikî Türkleri, ecnebîler boyunduruğu altına girmeye mecbur edecek. Veya Türkleşmiş sair unsurdan olan ve bu vatanda mevcut ırkçılık ve unsurculuk damarıyla bir ecnebîye istinad ile masum Türk milletini tahakkümleri altına alacaklar... "(1)

Anadolu’nun medeniyetler beşiği olması ve kız alıp vermeler ile safi bir milliyetin kalmaması gibi sebeplerden dolayı, safi anlamda Türklük (veya bir başka millet) dava etmek mümkün değildir. Hatta Anadolu'da ırkçılık dava edilip diğer kavimden olanların damarı tahrik edilecek olursa, hakiki Türkler azınlıkta kalır. Azınlıkta kalan Türklerin milliyetçi akımlarla tek başına başa çıkması mümkün değildir...

Yani milliyetçilik davasından en çok Türkler zarar görür. Nitekim Osmanlı da bu davadan dolayı dağılmıştır. Bu yüzden menfi milliyetçiliğin Anadolu'da ajite edilmesi (körükleme, kışkırtma) çok riskli ve tehlikelidir...

(1) bk. Emirdağ Lahikası-II, 128. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
Muhterem ağabeylerim bu güzel açıklamalarınız için çok teşekkür ediyorum.Allah her türlü hayırlı muradlarınıza nail etsin.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ömernur4040

Selamın aleyküm , paragrafın baş kısmı sizin dediğiniz mana anlaşılıyor veya dan sonraki kısımda biraz farklı mana var gibi geldi bana 

Veya Türkleşmiş sair unsurdan olan ve bu vatanda mevcud ırkçılık ve unsurculuk damarıyla bir ecnebiye istinad ile masum Türk milletini tahakkümleri altına alacaklar. 

(Emirdağ Lâhikası 2 207.sh - Risale-i Nur)

Türkleşmiş olan nasıl tahakkümü altına alacak ne demek açıklarmısınız 

Selamın aleyküm 

 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Anadolu medeniyetlerin beşiği ve kavşağı olduğu için bir çok milletler bu durakta Türkleşmiş şayet saf Türk milliyetçiliği körüklenirse etki tepki yasası gereği diğer Türkleşmiş milletlerin damarı depreşir Türkler azınlıkta kalarak bir tahakküm altına girebilirler. Laz, Çerkez, Kürt, Çeçen vesaire diye sürekli çağrışım yapılırsa milliyetçi damarın hortlmasına sebebiyet verebilir nitekim kısmen Kürtler bunu yapmaktalar.  Diğerlerinde aynı şeyi yaptığını düşünürsek emin olun Türklerin işi zora girer. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ömernur4040

Muaz bey sizin yorumunuzu yeni gördüm. Emin ol sen bu kafayla yorum yapıyorsun sorularla risalelerin başında kendince cevap veriyorsun sen kendini zora sokuyorsun 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

"... Eğer bu partide, ırkçılık ve Türkçülük fikri esas ise, birden hakikî Türk olmayan bu vatandaki ekseriyetin ancak onda üçü Türktür, kalan kısmı da başka milletlerle karışmıştır. O zaman, Hürriyetin başında olduğu gibi, bu asil ve mâsum Türk milleti aleyhine bir milliyetçilik tarafgirliği meydana gelecek. O vakit hakikî Türkleri, ecnebîler boyunduruğu altına girmeye mecbur edecek. Veya Türkleşmiş sair unsurdan olan ve bu vatanda mevcut ırkçılık ve unsurculuk damarıyla bir ecnebîye istinad ile masum Türk milletini tahakkümleri altına alacaklar... "

Bizim kendimize ait bir yorumumuz bulunmuyor Üstadımızın ifadelerini acizane şerh etmeye çalışıyoruz. Şayet yanlış bir açıklamamız varsa bunu bildirin tashih edebiliriz. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...