Block title
Block content

“Üç yüz binden ziyade enva-ı mahlukatı haşr ve neşredip kudretini gösteren” ifadesinde; dünyevî haşr ve neşr ile, kıyametteki haşr ve neşr arasında fark var mıdır?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Haşir Risalesi'nin yazılmasına esas olan ayet-i kerimede, arzı ölümünden sonra tekrar dirilten İlâhî rahmete ve kudrete dikkatimiz çekilir. Üstad'ın bu ifadesi söz konusu ayetin bir tefsiri mahiyetindedir. Güz mevsiminde ölen yüz binlerce tür hayvan ve bitkinin baharda yeniden yaratılmaları, insanların haşrine de delil olarak sunulmuştur.

Bu haşir ve neşirler ahiretteki haşirden haber vermekle birlikte, aralarında büyük fark da vardır. “Dünya dar-ül hikmet, ahiret dar-ül kudret olduğundan” bu dünyadaki haşirler zaman içinde ve kademeli olarak gerçekleşir; ahirette ise dirilme ve mahşer meydanında toplanma bir anda gerçekleşecektir.

”Göklerin ve yerin gizliliklerini bilmek Allah’a mahsustur. O anın (kıyâmetin) gerçekleşmesi ise göz açıp kapayıncaya kadar, yahut ondan da yakındır. Şüphesiz ki Allah’ın kudreti her şeye yeter.” (Nahl,  16/77)

“Ondan daha yakın olma” için, tefsir alimleri “gözün bir tarafa kayması kolaylığında” diye  mana vermişlerdir. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...