Block title
Block content

Üçüncü Söz'deki çanta ve silah ne demektir? Takvaya dikkat edenin, ubudiyetinde de emniyette olmasını nasıl anlayabiliriz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Askerlik nizamı, İslam ve onun kanunlarıdır. Onu sevmek de İslam’ın emir ve yasaklarına uymak manasınadır. Çanta ibadetleri, silah ise günahlardan kaçınmak olan takvaya işarettir. Yani mümin bu dünya hayatında ibadetlerini yapıp günahlardan kendini muhafaza ederse, ebedi yolculuğu olan ahiret hayatında gayet rahat ve hoş gönül bir vaziyette gideceği yere gider demektir. Bu da dünya ve ahiret hayatında bir emniyet ve güven içinde olmak demektir.

Mesela, namazını kılan birisi kabirde namazın nuru ve genişliği ile huzur ve emniyet içinde olacaktır. Sair ibadetleri de bu şekilde düşünebiliriz.

Sağ yol, İslam ve Kur’an yoludur. Gidilen şehir ise, insanın en son varacağı cennet ya da cehennemdir. Dünyada ibadet ve kulluk vazifesini yapan bir mümin, orada güzel ve mükafatlı bir şekilde karşılanıp ağırlanacak.

Minnet ve korkulardan emin olması ise, müminin her hadise karşısında imandan gelen tevekkül ve teslimiyetidir. Münkir kainatı anlamsız, işe yaramaz ve tesadüfün oyuncağı olarak gördüğü için, her şey ona azaplı ve sıkıntılı olarak yansır. Mümin ise her şeyin anlamlı, faydalı ve Allah’ın tedbir ve dizgini elinde olduğunu bildiği için, her şey ona sevimli ve huzurlu olarak yansır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...