Üçüncü tabaka-i hayatta Hz. İsa ve İlyas'ın olduğu belirtilmektedir. Acaba bu tabakada onların dışında başkaları da var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Üçüncü tabaka-i hayat: Hazret-i İdris ve İsa Aleyhimesselâmın tabaka-i hayatlarıdır ki, beşeriyet levazımatından tecerrüdle, melek hayatı gibi bir hayata girerek nuranî bir letâfet kesb eder. Âdetâ beden-i misalî letâfetinde ve cesed-i necmî nuraniyetinde olan cism-i dünyevîleriyle semavatta bulunurlar."(1)

"Başkaları"ndan kastedilen insanlar ise; yani “Hazret-i İdris ve Hz. İsa aleyhimesselâmın dışında başka insanlar var mı?” deniliyor ise, buna dair bir kaynak ve bir bilgi yoktur. Lakin bu tabaka-i hayatın, sadece Hazret-i İdris ve İsa aleyhimesselâm’a tahsis edilmesi de söz konusu olmayabilir. Bu yüzden melekler ve ruhaniler için de o tabaka-i hayata münasip bir cemaatin olması kuvvetle muhtemeldir.

1) bk. Mektubat, Birinci Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ahmed Yahya

Zannımca , Peygamberimiz asm Miraca çıkarken o tabaka-i hayatlara uğrayarak gitmesi ve o ve sair tabakalardaki Peygamberlerle aleyhimusselam görüşmesi, Efendimizin de asm o hayat tabakalarına girip çıkabileceğini soyleyebilir miyiz. Çünkü O asm fiyatına derc edilen tüm Esmaul Hüsnayı acarak tum istidat ve kabiliyyetini inkişaf etmiştir. Dolayısıyla oralarda cevelan edebilir. Ve hakeza evliyaullahlar da öyle. Yoksa Üstad hazretleri görmediği şeyi nasıl söylesin. Görmüş ki tabaka i hayatı tasnif etmiş Mektubatinda . Doğru değil midir? Bu benim fehmim. Kusur varsa duzeltmenizi istirham ederim

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...