Üçüncü vecihte saff-ı evvel makamında olan sahabelere yetişilemeyeceğinin izahı yapılmaktadır ve bununla alakalı askerlerin bazı şeraitte nöbeti ve şehadeti nazara verilmektedir. Bu durum sadece sahabelere mi hastır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sahabeler, İslam binasının inşa edilmesinde en ön safta olan, o uğurda canlarını seve seve feda eden, bütün sıkıntılara göğüs gerenler olmaları ciheti ile onların azıcık ameli çok hükmüne geçiyor. Sonraki nesillerin bu hususta onlara yetişmesi mümkün değildir.

Şartlar ağırlaştıkça ameller de o nisbette kıymet kazanır. Yani ağır şartlarla amelin değeri arasında doğru bir orantı bulunuyor. Bu kaide her dönem ve her şahıs için geçerlidir. Lakin sahabe bu hususta da önde ve erişilmezdir, çünkü onlar İslamı yaşama ve tebliğ etme konusunda en ağır şartlarda hizmet vermişlerdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Adem68474

İzah edilen üçüncü vecihte 3 misal veriliyor,fakat dört misal ifade ediyor, dördüncü misal başka bir yerde mi izah ediliyor?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Dördüncü temsilde bahsin başında şu şekilde geçiyor: "Çünkü, nasıl bir asker bazı şerâit dahilinde, mühim ve mahuf bir mevkide, bir saat nöbette bir sene ibadet kadar bir fazilet kazanabilir; ve bir dakikada bir kurşunu yemekle, en ekall kırk günde ancak kazanılacak velâyet derecesi gibi bir makama çıkıyor."
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...