"Üçüncüsü: 'Amenna' cümlesinden zımnen istifade edilen 'Nahnü müminun' cümlesine nefiy ve tekzibi irca için 'vemahüm bi müminin' denilmiştir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Üçüncüsü: اٰمَناَّ cümlesinden zımnen istifade edilen نَحْنُ مُؤْمِنُونَ cümlesine nefiy ve tekzibi ircâ için وَماَهُمْ بِمُؤْمِنِينَ denilmiştir."(1)

Münafıklar ağızları ile “Amenna” yani inandık diyerek, kalplerinin içindeki küfrü müminlerden gizliyorlar. Ta ki İslam toplumunda rahatça hem yaşamlarını hem de nifaklarını devam ettirebilsinler.

Halbuki hesap edemedikleri bir gerçek var; o da Allah ve O'nun kalplerin içindekini bilmesi ve görmesidir. Bu husus ayette şu şekilde ifade ediliyor:

"Allah'ı ve mü'minleri güya aldatmaktadırlar. Halbuki onlar yalnız kendilerini aldatırlar da farkında bile olmazlar. Onların kalblerinde nifak hastalığı vardır. Âyetler peşi peşine inip İslâm inkişaf ettikçe, Allah da onların o hastalıklarını arttırmıştır. Âyetlerimizi yalanlayıp durmaları yüzünden onlara pek acı bir azap vardır." (Bakara, 2/9-10)

Münafıkların “Biz mü'minleriz.” demelerini irca ve tekzip etmek için “ (Hayır) Onlar mü'min değiller, inanmadılar.” (Bakara, 2/8) ayeti nazil olmuştur.

(1) bk. İşârâtü'l-İ'câz, Bakara Sûresi Tefsiri, Âyet:8.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ilyas26125
Âyetlerimizi yalanlayıp durmaları yüzünden onlara pek acı bir azap vardır." İfadesinde dünyada da kalben azap çekiyorlar mı?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Küfür içinde peşin bir manevi azap vardır. Yani daha cehenneme gitmeden manen cehennem azabını burada da tadıyorlar. Bu yüzden bu azabı hissetmemek için eğlence, sarhoşluk oyun gibi uyutucu şeylere yöneliyorlar.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...