"اُنْزِلَ maddesi itibarıyla, Kur’ân’a iman, Kur’ân’ın Allah’tan nüzulüne iman demek olduğunu gösteriyor. Kezalik, Allah’a iman, Allah’ın vücuduna iman; âhirete iman, âhiretin gelmesine iman demektir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"4. اُنْزِلَ maddesi itibarıyla, Kur’ân’a iman, Kur’ân’ın Allah’tan nüzulüne iman demek olduğunu gösteriyor. Kezalik, Allah’a iman, Allah’ın vücuduna iman; âhirete iman, âhiretin gelmesine iman demektir."(1)

"Ben Kur’an’ın içeriğine iman ediyorum, ama bu kitabın Allah tarafından indirildiğine iman etmiyorum." demek yeterli bir iman sayılmıyor. İmanın gerçek ve sahih olabilmesinin birinci şartı Kur’an’ın Allah tarafından indirildiğine inanmaktır.

Bazı dinsizler Kur’an güzel bir ahlak kitabı olabilir, ama gökten indirildiği gerçek değildir diyorlar. İşte bu bakış açısı tek başına yeterli bir iman olmuyor. Kur’an’a iman etmenin birinci şartı, onun Allah tarafından indirildiğine inanmaktan geçer.

"Ahiret inancı ebedi yok olma korkusundan korunmak için faydalı bir görüştür, ama ben hâlihazırda bir cennet ve cehennemin olduğuna inanmıyorum." demek ahirete imandan sayılmaz. Çünkü ahirete iman ancak ahiretin mutlaka geleceğine iman etmekle mümkündür.

(1) bk. İşaratü'l-İ'caz, Bakara Suresi 4. Ayet Tefsiri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...