Üstad Bediüzzaman Hazretleri İsmi Azama Mazhar mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İsm-i Azama mazhar olmanın çok derece ve mertebeleri vardır. Mesela, peygamberler içinde Peygamber Efendimiz (asv) ism-i a'zamın en azami makamındadır. Diğer peygamberler de İsm-i a'zama mahzardır, lakin Peygamberimiz (asv)'in derece ve mertebesine ulaşamıyorlar.

Aynen bunun gibi velayet-i kübra makamında olan büyük evliyaların da derecesine göre ism-i a'zama mazhariyetleri vardır. Elbette en dehşetli asrın imamı ve müceddidi olan ve velayet-i kübra mesleğinin sahibi olan Üstad da derecesine göre ism-i a'zama mazhariyeti vardır.

Risale-i Nurlardaki ihata ve iman hakikatlerinin kolay ve kısa bir yol ile izah edilmesi, Üstad'ın makam ve mahiyetine işaret eder. Eski zamanlarda on beş senede elde edilen ilmi, Risale-i Nurlar, kabiliyeti olan birisine on beş haftada verebiliyor. Risale-i Nur'un ilim ve velayetteki bu kuvveti Üstad'ın parlak makamından hasıl olan bir levhadır denilebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

tilmizz
üstadımız hakikat-i muhammediyeye mazhariyeti ile veraset-i nübüvvet itibarı ile elbette ismi azama ve tecelli- zata mazhardır.. İkincisi: İsm-i A'zam cilvesiyle tevhid-i hakikî a'zamî bir surette yazıldığından, mes'eleleri hem gayet geniş, hem gayet derin ve bazan çok uzun olduğundan, herkes birden ihata edemez. Şualar ( 98 ) Risale-i Nur, İsm-i A'zam cilvesiyle ve İsm-i Rahîm ve Hakîm'in tecellisiyle zuhur ettiğinden Şualar ( 734 )
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...