Üstad Bediüzzaman Hazretleri İsmi Azama Mazhar mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İsm-i Azama mazhar olmanın çok derece ve mertebeleri vardır. Mesela, peygamberler içinde Peygamber Efendimiz (asv) ism-i a'zamın en azami makamındadır. Diğer peygamberler de İsm-i a'zama mahzardır, lakin Peygamberimiz (asv)'in derece ve mertebesine ulaşamıyorlar.

Aynen bunun gibi velayet-i kübra makamında olan büyük evliyaların da derecesine göre ism-i a'zama mazhariyetleri vardır. Elbette en dehşetli asrın imamı ve müceddidi olan ve velayet-i kübra mesleğinin sahibi olan Üstad da derecesine göre ism-i a'zama mazhariyeti vardır.

Risale-i Nurlardaki ihata ve iman hakikatlerinin kolay ve kısa bir yol ile izah edilmesi, Üstad'ın makam ve mahiyetine işaret eder. Eski zamanlarda on beş senede elde edilen ilmi, Risale-i Nurlar, kabiliyeti olan birisine on beş haftada verebiliyor. Risale-i Nur'un ilim ve velayetteki bu kuvveti Üstad'ın parlak makamından hasıl olan bir levhadır denilebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

tilmizz
üstadımız hakikat-i muhammediyeye mazhariyeti ile veraset-i nübüvvet itibarı ile elbette ismi azama ve tecelli- zata mazhardır.. İkincisi: İsm-i A'zam cilvesiyle tevhid-i hakikî a'zamî bir surette yazıldığından, mes'eleleri hem gayet geniş, hem gayet derin ve bazan çok uzun olduğundan, herkes birden ihata edemez. Şualar ( 98 ) Risale-i Nur, İsm-i A'zam cilvesiyle ve İsm-i Rahîm ve Hakîm'in tecellisiyle zuhur ettiğinden Şualar ( 734 )
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...