Üstad Bediüzzaman Said Nursi kaç defa, nerelerde ve kimler tarafından zehirlenmiştir, bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Muazzez Üstadımız, "Yeni Said" döneminde Emirdağ Lahikası ikinci kısmında, on dokuz defa zehirlendiğini, beş ağabeyin müşahedesiyle bir mektupta ifade edilmektedir.

1956 yılına kadar bu zehirlenme hadiseleri devam etmiştir. Yazılı halde bize intikal eden on sekiz veya on dokuz defadır. Fakat muazzez Üstadımız şifahen yirmi bir defa zehirlendiğini ağabeylere ifade etmiştir.

Bu zehirleme hadiselerinin tamamının yer, tarih açısından tespiti mümkün olamamıştır. Ancak bazılarının yeri ve tarihi tespit edilmiştir.

- Üstad'ın ilk zehirlenmesi ise; 1923 yılında Ankara'da olmuştur.

- 1941, 1942 ve 1943 yıllarında üçü de Ramazan aylarına denk gelecek şekilde, dehşetli bir planla Kastamonu’da vuku bulmuştur.

- 17.09.1943'te Denizli'de hapishanede ilaç verilerek zehirlemişler; hatta ateşi kırk bir dereceye kadar çıkmıştır.

- Ayrıca 15. defa zehirlenmesi 1950 yılında vuku bulmuştur.

- 1952, 1953 ve 1954'te tekraren zehirleme hadiseleri devam etmiştir.

- 1952'de İstanbul’da Gençlik Rehberi mahkemesi dolayısıyla kaldığı Akşehir Palas Oteli'nde yemeğine zehir konularak tekrar zehirlenmiştir.

- 1953’teki zehirleme hadisesi 2 Eylül'de Kadir Gecesi'nde olmuştur. Bununla alakalı Emirdağ Lahikası-II'de malumat ve bilgi mevcuttur.

- Afyon hapsinde tecridi mutlaktayken üç defa zehirlenmiştir. Hatta Tarihçe-i Hayat'ta 1948 yılında Afyon hapishanesinde zehirledikleri zaman hasta halindeki çekilmiş fotoğrafı mevcuttur.

Demek ki Muazzez Üstadımız 1923'ten itibaren 1956’ya kadar, toplam yirmi bir defa zehirlenmiştir. Bunlar genellikle hapishanelerde ilaç ve yemeklerle vuku bulmuştur.

Zehirleyenler ise, Muazzez Üstadımız'ın genel tabiriyle; "kökü Avrupa'da ve uzantıları bize kadar gelen, gizli zındıka ve komite"dir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

kamuran74
Allah c.c. sizden ebeden razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...