Block title
Block content

Üstad "Beni idama mahkum eden zatlar..." ibaresini kullanmıştır. Halbuki Üstad bildiğimiz kadarıyla hiçbir zaman idama mahkum edilmemiş, sadece idam cezasıyla yargılanmıştır. Bilgi verir misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mühim bir suale hakikatli bir cevaptır
 
"Büyük memurlardan birkaç zat benden sordular ki: 'Mustafa Kemal sana üç yüz lira maaş verip, Kürdistana ve vilâyât-ı şarkiyeye, Şeyh Sinûsî yerine vâiz-i umumî yapmak teklifini neden kabul etmedin? Eğer kabul etseydin, ihtilâl yüzünden kesilen yüz bin adamın hayatlarını kurtarmaya sebep olurdun.' dediler."
 
"Ben de onlara cevaben dedim ki: Yirmişer, otuzar senelik hayat-ı dünyeviyeyi o adamlar için kurtarmadığıma bedel, yüz binler vatandaşa, her birisine milyonlar sene uhrevî hayatı kazandırmaya vesile olan Risale-i Nur, o zâyiatın yerine binler derece iş görmüş. Eğer o teklifi ben kabul etseydim, hiçbir şeye âlet olamayan ve tâbi olmayan ve sırr-ı ihlâsı taşıyan Risale-i Nur meydana gelmezdi. Hattâ ben, hapiste muhterem kardeşlerime demiştim: Eğer Ankara'ya gönderilen Risale-i Nur'un şiddetli tokatları için beni idama mahkûm eden zâtlar, Risale-i Nur ile imanlarını kurtarıp idam-ı ebedîden necat bulsalar, siz şahit olunuz, ben onları da ruh u canımla helâl ederim."(1)

Buradaki "idama mahkum etmek" tabiri, yargı ve hukuk açısından değil; zihniyet ve keyfilik açısındandır. Yani bazı dinsiz adamlar ve komiteler, kafasında, Üstadı idama mahkum etmişler ve bunun hukuk ve yargı açısından da tatbiki için çok çalışmışlar; ama o kafalarındaki kabulü hayata geçirememişler. Üstad buna rağmen, "O dinsiz adamlar Risale-i Nurları kabul edip imanlarını kurtarsalar, ben onlara hakkımı helal edeceğim." diyerek, üstün iman ve şefkatini gösteriyor. Yoksa mevzubahis olan husus; hukuki süreç değildir.

(1) bk. Emirdağ Lahikası-I, 2. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: 2 | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2355 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...