Block title
Block content

Üstad, bir an imanlı olarak vücuda mazhariyeti, imansız olarak geçen binler dakika vücuda bedel olduğunu söylüyor. Burayı açar mısınız? Kafir için de her şey vardır aslında...

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Vücut, varlık anlamında, adem de yokluk anlamında kullanılmıştır. Bütün hayır, güzellik ve mükemmellikler, varlık üstüne bina olmuşlardır. Varlık, bir binanın temeli gibi, bütün her şey onun üzerine tesis edilmiştir. Varlığın zıttı olan adem, yani yokluk ise, temelin yıkılması ile nasıl bütün tesis ve binalar da gider ve yok olur; varlığın gidip, yokluğun gelmesi de her şeyi yerle bir eder, yokluğa atar.

Üstad, nasıl hayır, güzellik ve mükemmelliklerin varlığı vücuda dayanır, aynen bunun gibi, küfür, dalalet, şer ve musibetlerin de dayanağı ademdir, yokluktur diyor. Görünüşte var gibi duruyorlarsa da, esasta ise yokturlar.

Mesela, küfür, var olan bir şeyi kabul etmemektir. Kabul etmemek ise, bir iş, bir amel değildir, üzerinde hareket etmeye gerek yoktur. Ama, kabul etmek, bir eylem, bir iştir. Üzerinde hareket etme mecburiyet vardır.

Keza, çalışmak güzel ahlaktır; tembellik şerdir. Çalışmak, bir eylemdir, ama tembellik ise eylemsizliktir, hareketsizliktir. Küfür de, tembellik de görünüşte var gibi duruyorlar, ama aslında yok hükmündeler. Allah onlara, hayırlara bir kıyas olması, hem de tanınmaları için, sureten bir varlık rengi vermiştir.

Küfür ve inkar ademî ya da ademe çok yakın olmasından dolayı,  kafirin ömrü yüz yıl da olsa köksüz ve güdük olduğu için hiç hükmündedir. Ama mümin birisinin Allah için bir anı köklü ve devamlıdır. Zira Allah o anı ebedi bir mükafata kalbediyor ve o anın karşılığında cennet gibi bir nimeti bahşediyor.

İmanlı an ile imansız anın fiziki ve maddi olarak bir farklılığı yoktur. Lakin mükafat ve devam noktasından imanlı an ebediyete dönüşüyor, imansız an ise o anı ile kalıp devamı olmuyor, sonunda yok oluyor. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...