Block title
Block content

Üstad "Bir şey bütünüyle elde edilmezse, tamâmen de terk edilmez." hadisinin, insanı ümitsizlikten koruyacağını ifade ediyor, bu nasıl oluyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Madem bu derece bu hastalık bize bu zulmü etmiş, bizi öldürüyor. Biz de o kàtilimizden kısasımızı alıp öldüreceğiz.  لاَ تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللهِ kılıncıyla o ye’sin başını parçalayacağız.  مَالاَ يُدْرَكُ كُلُّهُ لاَيُتْرَكُ كُلُّهُ hadisinin hakikatiyle belini kıracağız inşaallah."(1)

İnsan bir şeyi elde etmek istiyor ve bunun için büyük bir gayret sarf ediyor. Lakin gayretinin neticesinde, elde etmek istediği şeyin tamamını değil de yarısını ya da büyük bir kısmını elde ediyor. "Tamamını elde edemedim" deyip gayreti bıraksa, o zaman elde ettiklerini de kazanımlarını da kaybeder.

Öyle ise amacımızın yüzde yüzünü elde edemedik diye amacımızı tamamı ile terk etmemeli, elde edebildiğimiz kadarı ile yetinmeli ve elde edemediğimiz kısmına da şevk ile çaba sarf etmeliyiz. "Ya hep ya hiç..." mantığı ile hareket etmemeliyiz.

Zira kâinatta tertip ve âdetullah gereği olarak insan, her istediğine bir anda ve tamamı ile ulaşamıyor. Amaçlar belli bir zaman, belli bir sabır ile elde ediliyor. Amacımızın yüzde altmışını belli bir zaman belli bir gayret ile elde etmiş isek, kalan kısmını başka bir zamanda başka bir sabırla elde ederiz. Yani bir şeyi bütünü ile elde edemiyorsak tamamen de terk etmemeliyiz.

Bir şeyi bütünü ile elde etmeye odaklanır sonra da elde edemez isek, o zaman insanda ümitsizlik ve bezginlik hasıl olur. Öyle ise bir şeyi bütünü ile elde etmeye hırsla odaklanmamalı, hedefe duygusal ölçü ile gitmeliyiz. Hedefimizin bir kısmına ulaştığımızda diğerleri için plan yapmalı mücadeleye devam etmeliyiz.

(1) bk. Tarihçe-i Hayat, İlk Hayatı. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Paylaş

Yorumlar

Nurun fedaisi
"Bir şey bütünüyle elde edilmezse, tamâmen de terk edilmez." hadisinin kaynağı biliniyor mu?.. Biliniyor ise bilgi verirseniz sevinirim.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bir kaynağa ulaşamadık.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Bir sayfada bu yeri göstererek, "Hiç bir hadis kaynağında olmayan sözleri Said Nursi hadis diye söylemektedir.. İşte Said Nursi ilmi tutarlılıktan bu kadar uzaktır.. Hadis olmayan ve kaynağı bilinmeyen şeyleri hadis diye kabul etmektedir.." demişlerdi.. İnşâallah en kısa sürede kaynağını bulur ve bu iddianın tardına sebeb oluruz.. Bu konuda eleştirmişlerdi.. Kaynağının bulunmamasına üzüldüm.. Bu ifadenin hangi hadise dayandığı ile ilgili herhangi bir bilgi alırsam size bildiririm.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...