Block title
Block content

Üstad bir yerde; "Hz. Mehdi'yi herkes göremeyecek. Ancak imanın nuruyla tanınabilecek." diyor. Acaba buradaki iman nuru, ne oluyor? Yani imanlı olan tüm mü'minler göremeyeck mi?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İman ve Kur'an'a hizmet etmenin kudsiyetini her mümin bilir. Ancak her mümin aynı ölçüde iman ve Kur'an davasında mücadele etmez. Demek hizmetin kudsiyetine de inanmanın bir derecesi vardır. İşte o imanın inkişafı nisbetinde, hizmet ehliyle bir alaka ve nisbeti olur. Bu alaka oranında da onları tanır ve yakın olur.

Bir komutanı en iyi bilen askerdir. Bir öğretmeni en iyi tanıyan ise öğrencisidir. Mehdiyi de en iyi tanıyacak olan elbette onunla birlikte hizmet edenlerdir. Ona hizmet noktasında yakın olanlardır.

"Müminin ferasetinden kaçının, zira o imanın nuruyla bakar."(1)

gözlüğünü kullanan müminler bilecektir. Fakat el feneri de bir nurdur, projeksiyon da bir nurdur. Birincisiyle bakanlar, elbette ki ikincisiyle bakanların gördüklerini göremezler.

(1) bk. Tirmizî, Tefsir, Suretu'l-Hicr, 6.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

osmannur
Allah-u Ekber Allah razı olsun abi.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Öncelikle soru yanlış.. Üstad Bediüzzaman Hazretleri’nin böyle bir tabiri yoktur.. Üstad Mektubat eserinde Hz. İsa Aleyhisselâm için bu tabirleri kullanıyor.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas
Evet, bende Nurun Fedaisi kardeşe katılıyorum, ama mehdi de imanın nuruyla tanınacak, kuvvetli bir imana sahip olmayanlar, mehdiyi tanıyamazlar
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...