"Üstad en büyük mantıkçı ve en kudretli bir feylesoftur." Bediüzzaman filozof mudur? Öyle ise felsefe kitaplarında neden yeri yoktur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Filozofluk" öyle ha deyince olunup sonrasında hemen ders kitaplarına geçen bir olgu değildir. Filozof önce fikir ve görüşlerini ortaya koyar, sonra bu fikir ve görüşler uzun bir dönem tartışılır, daha sonra bu görüş ve fikirler bazıları tarafından takip edilir bazıları tarafından da reddedilir. Daha sonraki asırlar ya da dönemler insanlık bu kişinin filozofluğunu takdir eder.

Üstadımızın hayatı, fikirleri ve eserleri ortadadır, bu anlamda tam bir filozoftur. Ciddi bir kitle onu beğenip takdir ederken, devlet erkini elinde bulunduruan bir kitle de onu düşman görüp çürütmeye hatta yok etmeye çalışmıştır. Bu yüzden Üstad'ın bir anda ders kitaplarına konu olması ve her kesim tarafından kabul görmesi mümkün değildir. Zaman içerisinde onun değer ve kıymeti daha da yereleşecek ve takdir görecektir.

Tarihteki bütün alimler, filozoflar ve bilim insanları, benzer süreçleri yaşamış ve zamanla takdir görmüşlerdir. Hiç kimse bir anda takdir ve tasdik görmemiştir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...