Block title
Block content

"Evet, bir kadın, kocasına yalnız hayat-ı dünyeviyeye mahsus bir refika-i hayat değildir." bu sadakat erkek için de geçerli değil mi? Âyette çok eşlilikte adalet sağlanamayacağı belirtilmesine rağmen neden yasaklanmamış?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İslam'da çok evlilik bir ruhsat olup katiyetle bir emir ya da fazilet değildir. Yani bazı arızalı durumlarda neslin devamı ve korunması için verilmiş bir izindir, bir emir ya da zorunluluk söz konusu değildir.

İslam kaynaklarında çok evlilik değil tek evlilik teşvik ediliyor. Hatta çok evliliğin zorluğunu şu âyet çok net bir şekilde ifade ediyor:

"(Ey kocalar!) Bütün benliğinizle isteseniz dahi eşleriniz arasında tam adaleti sağlayamazsınız. Öyleyse bir tarafa büsbütün gönlünüzü kaptırıp da öbürünü kocasızmış gibi bir vaziyette bırakmayın. Eğer arayı düzeltir, işlerinizi iyileştirir ve haksızlıktan sakınırsanız, unutmayın ki Allah gafurdur, rahîmdir." (Nisa, 4/129)

Tolerans ve mağfiret, mevcut hanımların hukukunu muhafaza etmek içindir. Tek eşli olanları ikinci bir eşe davet etmiyor.

Üstad Hazretleri burada, çok evliliğe ruhsat veren İslam’ı tenkit eden Batı medeniyetine cevap veriyor. Yani onlara göre katiyetle çok evlilik olmaz tek evlilik gerekli ve esastır. Hâl böyle iken zaruret durumlarda fuhşiyat ve zinayı normal addediyorlar. Halbuki İslam fuhşiyat ve zinaya geçit vermemek için ikinci veya üçüncü bir evliliğe ruhsat veriyor.

Batı medeniyetinde yaygın olan metres tutma ve kadının bir mal gibi satılması yerine, İslam çok evliliğe izin vererek, kadının hem şerefini hem de hukukunu korumaya alıyor. Bu yüzden çok evliliğe tamamen karşı olmak ifrat bir bakış açısıdır.

Çok evliliğin zaruret olması ya neslin devam etmeme tehlikesidir ya da günah ve harama düşme riskidir. Yani bir kimse birinci eşinden neslini devam ettiremiyor ise, neslinin devam etmesi için ikinci bir evlilik yapabilir. Ya da kendini fuhşiyat ve haramlardan koruyamıyorsa, o zaman da çok evliliğe müsaade ediliyor ki, bu tarz insanlar toplumun çok az bir kesimini oluşturur. Toplumun geneli tek eşliliğe müsait ve eğilimlidir.

Evliliğin temeli neslin devamı ve haramlardan korunmak, hem de tatlı bir aile kurmaktır. Yoksa sırf cinsellik ve kaza-yı şehvet için evlilik olmaz. Kadınları sadece şehvet metası olarak  görmek çok çirkin bir bakış açısıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Hikmet | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 3217 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

Nurettin Öztürk
önemli hikmetlerinden biri de hanım, kocasının ikinci bir eş alma hakkının olduğunu bilince kocasına daha güzel davranır bir dediğini iki etmez adeta krallar gibi karşılayacağı için hem kendisi de o zaman kraliçe olur, hem aile ortamı mutlu ve huzurlu olur. yoksa ikinci eşin yasak olduğunu bildiği için kocasına gereken hürmeti göstermiyor kocasını elde tutma derdi yok. onun için ailede geçinme sıkıntıları huzursuzluklar çıkıyor maalesef...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...