Block title
Block content

Üstad "Fatır-ı Hakim onları dünyanın imaratı için halketmiştir." diyor. Yani burda algı "İnsan, iradesiz olarak cehenneme atılmak için halkolunmuş." gibi bariz yazıyor. Peki Üstad neden bu şekilde yazmıştır?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İki farklı hatta zıt hikmet bir noktada toplanabilir. Yani hem dünyanın imarı hem de imtihan vazifesi aynı şahısta cem olabilir.

Allah insana özgür bir irade verir, insan bu iradesini küfür ve şerde kullanılır. Sonra Allah bu insan ile hem dünyayı imar eder hem de onun küfrü ile imanın kıymet ve değerini izhar ve ilan eder. Bu hikmetlerin içiçe olması insanda cebir ve baskı olduğu anlamına gelmez.

Onların habis ve şerli olması -haşa- Allah’ın bir dayatması bir baskısı değil, kendi özgür seçimleridir. Ve insan binlerce hikmet içinde yaratılmıştır. Üstadımız bu hikmetlerden birkaçını burada konu bağlamı açısından zikreetmiştir. Yoksa kâfirler cebir ve baskı ile sadece dünyanın imarı için yaratılmış değildirler. Kâfirlerin imar ve kıyas hikmetine hizmet etmeleri tercihlerinin bir sonucu bir neticesi oluyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...