Block title
Block content

Üstad "Hazret-i Ali’nin içtihadı musîb ve mukàbilindekilerin hata ise de..." diyor. O dönem karışık olduğu için; muhaliflerin içtihatları daha isabetli görünüyor. İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Dolayısıyla muhalif gurubun talepleri (içtihatları) daha isabetli gibi” hükmünüz tarihi gerçeklerle örtüşmüyor.

Tarih kitapları incelenirse, muhalif gurubun toplumsal baskı ile böyle düşündükleri ve bu yönde karar aldıkları rahatlıkla görülür. Oysa Hz. Ali (ra) tam bir tahkikat ve hukuk süreci ile gerçek suçluların tespit edilebileceği kanaatinde idi ve ortamı da buna uygun olarak görüyordu. Dolayısı ile Hz. Ali Efendimiz (ra)'in düşünce ve yolu daha ehven daha adil gibi duruyor.

Söz konusu insan hayatı olunca, bir insanın hayatı ile tüm insanların hayatı eşittir. Çünkü Kur’an böyle buyuruyor:

“Kim katil olmayan ve yeryüzünde fesat çıkarmayan bir kişiyi öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir adamın hayatını kurtarırsa, sanki bütün insanların hayatını kurtarmış olur."(Maide, 5/32)

Ayrıca savaş ve savaşın sonucunda ölenlerin sayısı, istikbali ve gaybi bir konu; dolayısı ile daha vuku bulmamış bir hadisenin vehmi ile adaletten vazgeçmek adil bir tutum olmaz. Malum, tarihi kayıtlara göre "Cemel savaşı" son anda gelişen bir durumdu, her iki tarafta da savaşma niyeti bulunmuyordu.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Nurun fedaisi
Üstad Hazretleri 《طَهَّرَ اللّٰهُ اَيْدِيَنَا فَنُطَهِّرُ اَلْسِنَتَنَا diyerek o fitnelerin kapısını açmak, bahsetmek caiz görmüyorlar.》diyor. Buradaki bu söz Ömer bin Abdülaziz'in sözüdür. Yani "Cenâb-ı Hak ellerimizi o kanlı hadiseye bulaştırmadı; o halde bizde o hadiselerden bahsedip dilimizi bulaştırmayalım. " Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...