Üstad Hazretleri; "San’at eseri olan bir varlığın kendine bakan faydası binde birdir." diyor. "Bir tek şey binler lisanlarla Allah’a şehadet ediyor" ifadesi de aynı şeyi mi anlatılıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her bir varlık, vücuda çıkmadan önce ve çıktıktan sonra, milyonlarca ihtimal ve imkânlar içindedir. Mesela gözde çalışan bir atom zerresi göze girmeden önce bütün âzalara girip çalışma ihtimal ve imkânı içinde iken, Allah bu zerreyi göze sevk edince, diğer imkânlar saf dışı kalmış oluyor. Yani bu atom zerresi buna benzer sayısız imkânlar arasında tereddüt içinde iken, bir irade bu ihtimal ve imkânlar tereddüdünü kaldırıp, onu bir maksada ve hedefe sevk ediyor. Bu da zerrenin en küçük adımının bile bir hesap ve irade ile tanzim edildiğini gösteriyor.

Bu noktadan bakacak olursak, kâinat içinde bulunan her bir cüz, başka cüzlere imkân ve ihtimal noktasından bir kıyas, bir numune teşkil ediyor. Yani her bir cüz, diğer her bir cüz’ün yerinde olma ihtimalinde iken, belli bir nizam ve program dâhilinde hareket ediyorlar. Bu da her bir cüzde sonsuz bir ilim ve mutlak bir iradenin hükmettiğini gösteriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...